Teknologji

Prezantohet telefoni i parë antibakterial

Prezantohet telefoni i parë antibakterial

Kompania e teknologjisë së leximit Bullitt ka prezantuar telefonin e parë antibakterial në botë – CAT S42. Modeli bazë mund të blihet për rreth 250 euro, ndërsa versioni me teknologjinë Biomaster do të...

Apple detyrohet t’i paguajë 500 milionë euro për ‘vjedhje’ të patentës

Apple detyrohet t’i paguajë 500 milionë euro për ‘vjedhje’ të patentës

Kur bëhet fjalë për kompani të mëdha, proceset gjyqësore për patentat janë diçka që ata i hasin mjaft shpesh. Një nga proceset gjyqësore më të dukshme në lidhje me vjedhjen e një patente është ajo e iniciuar...

Snapchat kopjon TikTok, hap një seksion për video të shkurtra

Snapchat kopjon TikTok, hap një seksion për video të shkurtra

Nju Jork, 26 nëntor – Pas Instagram, Snapchat gjithashtu krijon një klon TikTok. Quhet Spotlight dhe mbledh në një seksion të dedikuar videot e shkurtra – maksimumi 60 sekonda – të prodhuara nga përdoruesit,...

Përkufizimi i ri i luksit

Përkufizimi i ri i luksit

Që nga hedhja në treg në vitin 2015, rreth 60 000 njësi Mercedes-Maybach S-Class janë shitur në të gjithë botën. Në vitin 2019, rreth 12 000 njësi janë shitur në të gjithë botë, një shifër rekord për modelet...

Poco M3 paraqiti telefonin inteligjent me bateri të madhe për 149 euro

Poco M3 paraqiti telefonin inteligjent me bateri të madhe për 149 euro

Telefoni celular i lirë u drejtohet kryesisht të rinjve dhe ka një aparat fotografik të fuqishëm. Prodhuesi kinez i telefonave të mençur Poco ka njoftuar telefonin e tij të ri me rreze të mesme. Të paktën...

Edhe ”Apple” mund të akuzohet për...ryshfet?

Edhe ”Apple” mund të akuzohet për...ryshfet?

Santa Klara, 25 nëntor – Kreu i sigurisë globale të kompanisë ”Apple Inc” dhe një sherif i Kalifornisë janë mes të akuzuarve për ryshfet, pasi një iPhod me vlerë 70 000 dollarë do t’ia kalonin Zyrës së...

Kina është gati për misionin e madh: Askush nuk e ka bërë këtë për dekada

Kina është gati për misionin e madh: Askush nuk e ka bërë këtë për dekada

Kina është e gatshme të nisë misionin e saj më të rëndësishëm hapësinor deri më tani dhe qëllimi është të sjellë materiale nga Hëna në Tokë. Do të jetë hera e parë në dekada që materiali nga Hëna sillet...

Themeluesi i Twitter: Rrjetet sociale, krijojnë varësi!

Themeluesi i Twitter: Rrjetet sociale, krijojnë varësi!

Rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook mund të krijojnë varësi e pohuar kjo nga vetë themeluesit i njërit prej tyre, Jack Dorsey. Dorsye i bëri këto komente gjatë seancës dëgjimore përpara Komitetit të...

“Fugaku” japonez ruan pozitën e kompjuterit më të shpejtë në botë

“Fugaku” japonez ruan pozitën e kompjuterit më të shpejtë në botë

Tokio, 18 nëntor - Superkompjuteri i prodhimit japonez “Fugaku” sërish është shpallur kompjuteri më i shpejtë në botë në listën e TOP500 me 442.010 teraflop në sekondë. Në listën TOP500, zgjedhja e superkompjuterëve...

Gjiganti kinez i teknologjisë zbulon telefonin me ekran të rrotullueshëm

Gjiganti kinez i teknologjisë zbulon telefonin me ekran të rrotullueshëm

Prodhuesi kinez i telefonave të mençur Oppo ka zbuluar një pajisje që zgjerohet në dorën tuaj përmes një ekrani unik roll-up. Prodhuesi i pestë më i madh i telefonit në botë zbuloi Oppo X në ngjarjen e...

Studimi: Video lojërat përmirësojnë shëndetin mendor

Studimi: Video lojërat përmirësojnë shëndetin mendor

Koha e kaluar duke luajtur video lojëra mund të jetë e mirë për shëndetin mendor, sipas një studimi të ri të kryer nga Universiteti i Oksfordit. Ky studim vjen në një kohë kur video lojërat kanë “lulëzuar”...

Ankesat në iPhone 12 nuk ndalen: Ekranet bëhen ‘jeshil’

Ankesat në iPhone 12 nuk ndalen: Ekranet bëhen ‘jeshil’

Apple ka prezantuar vetëm kohët e fundit një seri të re të modeleve të iPhone 12, dhe përdoruesit tashmë ankohen se ka probleme të caktuara me pajisjet e tyre. Gjegjësisht, rrjeti social Twitter po përhap...

Tani mund të dukeni si Dua Lipa dhe të luani futboll

Tani mund të dukeni si Dua Lipa dhe të luani futboll

Dua Lipa do të jetë një personazh në video lojën FIFA 21. Pjesa e fundit e lojës, e cila u lansua muajin e kaluar, do të marrë së shpejti një përditësim të ri që sjell disa fytyra të famshme në fushë,...

Instagrami ridizenjon ekranin e tij bazë

Instagrami ridizenjon ekranin e tij bazë

Instagram-i po bën ndryshime të mëdha të dizajnit në ekranin e tij për herë të parë në vite. Sot, kompania njoftoi se po shton skedat “Reels” dhe “Shop” në ekranin e tij kryesor. Skeda Reels, natyrisht,...

BE-ja së shpejti me ligj për t’i larguar propagandat ekstremiste nga interneti

BE-ja së shpejti me ligj për t’i larguar propagandat ekstremiste nga interneti

Ministrat e Bashkimit Evropian kanë thënë se blloku duhet të adoptojë një ligj këtë vit duke obliguar firmat e interneteve t’i largojnë propagandat ekstremiste brenda një ore pasi të marrin raportim për...

BMW sfidon Tesla-n, prezanton “bishën” e re elektrike

BMW sfidon Tesla-n, prezanton “bishën” e re elektrike

Gjigandi gjerman i makinave BMW ka zbuluar SUV-in e ri iX tërësisht elektrik, që konkurron Tesla-n dhe rivalët e tjerë. Sipas kompanisë, ky model është më i përparuar teknikisht dhe ka kapacitetin e një...

Nokia Android TV lancohet në Europë me një çmim prej 100 eurosh

Nokia Android TV lancohet në Europë me një çmim prej 100 eurosh

Gjiganti finlandez, Nokia do të vijë edhe me produkte të reja inovative. Sipas rrjedhjes së fundit të informacioneve, HMD Global ka marrë licencën për set-top boksa për produktet e streaming. Set-top boksat...

“Facebook”-u vazhdon me ndalimin e reklamave politike

“Facebook”-u vazhdon me ndalimin e reklamave politike

Kompania pret që ndalimi pas-zgjedhor i reklamave politike në lidhje me zgjedhjet në SHBA të zgjasë një muaj tjetër. Facebook pret që ndalimi pas-zgjedhor i reklamave politike në lidhje me zgjedhjet në...

Samsung, Xiaomi dhe Apple telefonat më të shitur në botë

Samsung, Xiaomi dhe Apple telefonat më të shitur në botë

Lista e telefonave më të njohur në tremujorin e 3-të të vitit 2020 ka disa surpriza. Telefonat inteligjentë më të shitur në tremujorin e 3-të të vitit 2020 vijnë nga Samsung, Xiaomi dhe Apple. Ajo që bie...

WhatsApp së shpejti mund t’ju lejojë të dërgoni para përmes bisedave

WhatsApp së shpejti mund t’ju lejojë të dërgoni para përmes bisedave

WhatsApp së shpejti mund të fillojë të lejojë përdoruesit të dërgojnë para njëri-tjetrit përmes bisedave të tyre. Të quajtur WhatsApp Payments, kjo platformë është si në iOS ashtu edhe në Android. Raportet...

Bentley zbulon planet, tërësisht elektrik deri në vitin 2030

Bentley zbulon planet, tërësisht elektrik deri në vitin 2030

Prodhuesi luksoz i makinave, Bentley, ka zbuluar planet për t’u bërë tërësisht elektrik deri në vitin 2030. Mësohet se kompania do të ofrojë të gjitha modelet e saj në versione hibride ose me bateri elektrike....

Krijohet video-lojëra që “ndihmon” në studimin e COVID-19

Krijohet video-lojëra që “ndihmon” në studimin e COVID-19

Eve Online ka krijuar një lojë elektronike ku lojtarët mund t’i “ndihmojnë” studiuesit në studimin e koronavirusit. Kompania Eve Online, që njihet për krijimin e lojërave fantastiko-shkencore, u ka ofruar...

Pesë arsyet pse nuk duhet të ngatërroheni me SHBA-në

Pesë arsyet pse nuk duhet të ngatërroheni me SHBA-në

Rënia e Bashkimit Sovjetik në fillim të viteve nëntëdhjetë, la Shtetet e Bashkuara si superfuqia e vetme në botë, dhe ajo kurrë nuk i ka kthyer prapa. Në të gjitha aspektet e botës, Shtetet e Bashkuara...

Robot apo njeri? E dalloni dot se çfarë është?

Robot apo njeri? E dalloni dot se çfarë është?

Pjesëmarrësit në një organizim për prezantime teknologjike në Tokio të Japonisë, kanë mbetur të befasuar me një robot që duket sikur një adoleshente e gjallë. Roboti të ndjek me sy, buzëqesh dhe bën me...

Apple shet miliona iPhone12 në vetëm 24 orët e para

Apple shet miliona iPhone12 në vetëm 24 orët e para

Porositë paraprake për telefonat e rinj iPhone 12 janë hapur të premten me 16 Tetor. Deri tani, nga procesi i shitjes është parë se telefoni i ri i Apple po shet dy herë më shumë se sa modelet e kaluara....

Yahoo nxjerr smartfonin për pak dollarë

Yahoo nxjerr smartfonin për pak dollarë

Yahoo sjell smartfonin e tij të parë në treg për pak dollarë. Kompania e blerë nga operatori celular amerikan ”Verizon” nxori ”Yahoo Mobile Zte Blade A3Y”, një pajisje e nivelit fillestar të prodhuar nga...