Basketboll

Fetahu është shprehur i gatshëm të ndihmojë Shoqatën

Fetahu është shprehur i gatshëm të ndihmojë Shoqatën

Në zyrat e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) është nënshkruar Memorandumi i Bashkëpunimit me Shoqatën e Gazetarëve Sportivë të Kosovës (SHGSK). Marrëveshja është nënshkruar nga kryetari i FBK-së, Arben Fetahu dhe kryetari i SHGSK-së, Edmond ...

KB Rahoveci liron tre lojtarë të huaj

KB Rahoveci liron tre lojtarë të huaj

Klubi i basketbollit Rahoveci ka liruar tre lojtarë të huaj. "KB Rahoveci liron Christian Bradford, Javis Howard dhe Josh Davis Në kuadër të diskutimeve dhe analizave të pjesë së parë të sezonit dhe ndryshimeve qe po meren për vazhdimin e ...

Arben Fetahu flet për shumëçka

Arben Fetahu flet për shumëçka

Viti 2019 ka qenë me shumë aktivitete për basketbollin e Kosovës. Pjesëmarrja me gjashtë ekipet e reja: Kosova U20, U18 dhe U16 në të dyja konkurrencat, organizimi i Evropianit i Divizionit B për Femra U20, ndeshjet e Kosovës A, garat vendore dhe ...

Peja triumfon në derbi

Peja triumfon në derbi

Peja e ka fituar derbin e javës, duke mundur në udhëtim Rahovecin me rezultat 95:109 (24:19, 26:34, 23:23, 22:33) në kuadër të xhiros së 18-të të Superligës së Kosovës në basketboll, derisa kjo ishte ndeshja e fundit për stinorin vjeshtor.

Feronikeli e ka mund Bashkimin pas një loje dramatike

Feronikeli e ka mund Bashkimin pas një loje dramatike

Në një ndeshje shumë interesante, Feronikeli e ka mundur Bashkimin pas vazhdimeve me rezultatet 91:93 (25:24, 15:22, 14:16, 23:15, 14:16) në kuadër të javës së 18-të të Superligës së Kosovës në basketboll.

Luka Doncic vazhdon me suksese edhe jashtë parketit – afër mega kontratës me brendin ‘Jordan’

Luka Doncic vazhdon me suksese edhe jashtë parketit – afër mega kontratës me brendin ‘Jordan’

Ylli i NBA, Luka Doncic po tregon suksese edhe jashtë parketit. Anëtari i Dallas Mavericks është befasia më e këndshme e këtij edicioni në NBA. Paraqitjet e tij të jashtëzakonshme kanë bërë që ai të marr vëmendje të madhe, madje të futet edhe në ...

Trepça pa respekt për Lipjanin

Trepça pa respekt për Lipjanin

Trepça ka shënuar fitoren e dytë radhazi, duke mundur Lipjanin me rezultat bindës 102:56 (32:14, 27:11, 24:17, 19:14) në kuadër të javës së 18-të të Superligës së Kosovës në basketboll. Mitrovicasit kanë dominuar nga fillimi deri në fund për të ...

Më të mirët e 10 viteve të fundit nga “Usa Today”, LeBron është “Mbreti”…. Messi, Ronaldo!

Më të mirët e 10 viteve të fundit nga “Usa Today”, LeBron është “Mbreti”…. Messi, Ronaldo!

Futbolli nuk është sporti më i preferuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku më shumë të apasionuar ka basketbolli, futbolli amerikan, tenisi… E kjo kuptohet edhe nga renditja e 50 sportistëve më të mirë të 10 viteve të fundit, e përpiluar nga ...

Kyle Lowry me “triple double” në fitoren e Raptors ndaj Detroit

Kyle Lowry me “triple double” në fitoren e Raptors ndaj Detroit

Cleveland Cavaliers arritën një fitore “in extremis” në “Quicken Loans Arena” përballë Charlotte Hornets 100-98, pavarësisht formës së jashtëzakonshme të Terry Rozier, autor i 35 pikëve për miqtë.

NBA | Giannis nuk mjafton, Dallas befason dhe mposht Milwaukee!

NBA | Giannis nuk mjafton, Dallas befason dhe mposht Milwaukee!

Dallas mundi papritur Milwaukee në ndeshjet e fundit të basketbollit amerikan. Skuadra mike fitoi pavarësisht se ylli i vendasve, Antetokumbo bëri një paraqitje të madhe. Shkëlqeu si zakonisht, madje edhe më shumë, por as kjo nuk mjaftoi.

Basketboll/Kosove/Sfida interesante për Kupë tek meshkujt

Basketboll/Kosove/Sfida interesante për Kupë tek meshkujt

Në mesjavë do të zhvillohet xhiroja e tretë në Kupën e Kosovës në basketboll në konkurrencën e meshkujve. Përballja e parë do të jetë sonte ndërmjet Megasport dhe Kerasan Prishtinës. Ndërkohë, të mërkurën, Golden Eagle Ylli B do të ndeshet me ...

LeBron James lojtari i javës në NBA – hera e 62-të në karrierë

LeBron James lojtari i javës në NBA – hera e 62-të në karrierë

Tashmë me fanellën e Los Angeles Lakers, LeBron po vazhdon të dominojë parketin e NBA, duke udhëhequr skuadrën e tij në një start 24-3. James nuk po has në vështirësi që të kontribuojë me pikë, asistime e kërcime për skuadrën e tij.

NBA: James i udhëheq Lakersat drejt fitores së 14-të radhazi

NBA: James i udhëheq Lakersat drejt fitores së 14-të radhazi

Los Angeles siguruan fitoren e 14–të radhazi në sezonin e rregullt të NBA, duke e mposhtur 101-96 Atlanta Hawks në “State Farm Arena”. Në fakt, ishte një sukses i vështirë, pasi vendësit qëndruan në lojë gjatë gjithë ndeshjes, madje kishin mundësi ...

10 lojtarët më të mirë në historinë e NBA që kurrë nuk fituan një titull kampioni

10 lojtarët më të mirë në historinë e NBA që kurrë nuk fituan një titull kampioni

NBA ka prodhuar basketbollistët më të mirë në histori. Emra si Michael Jordan, Scottie Pippen, Reggie Miller, LeBron James, Kevin Durant, Kobe Bryant e shumë të tjerë janë pjesë e historikut fantastik të NBA.

Derrick Rose dhe Pistons mposhtin Rockets përkundër 39 pikëve të Harden

Derrick Rose dhe Pistons mposhtin Rockets përkundër 39 pikëve të Harden

Performancat e shkëlqyera të Derrick Rose kanë vazhduar edhe mbrëmë, kur lojtari mori kontrollin e lojës në qerekun e katërt, për t’i dhënë fitoren Pistons, kundër Houston Rockets të James Harden.

Houston Rockets morën fitoren e dytë radhazi

Houston Rockets morën fitoren e dytë radhazi

Houston Rockets morën fitoren e dytë radhazi, teksa triumfuan me rezultatin 107-130 në transfertën ndaj Orlando Magic, të udhëhequr nga një Jamie Harden në formë të shkëlqyer, që arriti të shënojë 54 pikë, të rikuperojë 5 topa dhe të japë 7 asiste.

ZYRTARE: Ramiz Kelmendi e sponsorizon klubin e madh kosovar

ZYRTARE: Ramiz Kelmendi e sponsorizon klubin e madh kosovar

Skuadra e madhe basketbolli KB Peja ka ardhur më një lajm që mund t’i gëzojë tifozët e vet shumë. Peja duket se i ka lënë anash gjitha problemet financiare pasi sot i është bashkuar një kompani e fuqishme bisnesore Elkos Grup i cili do të jetë ...

Konkurrenca e femrave, sfida interesante në Kupën e Kosovës

Konkurrenca e femrave, sfida interesante në Kupën e Kosovës

Gjatë fundjavës do të zhvillohen dy duele shumë interesante në Kupën e Kosovës në basketboll në konkurrencën e femrave. Penza pasi ka mundur Sferën me rezultat bindës 70-34, do të përballet me Dritën që garon në Ligën e Parë të Femrave.

Philadelphia triumfon në udhëtim te Bostoni

Philadelphia triumfon në udhëtim te Bostoni

Vetëm katër ndeshje janë zhvilluar në mëngjesin e ditës së premte në NBA. Ndeshja kryesore e kësaj dite është zhvilluar në TD Garden të Bostonit, ku Celtics ishin nikoqir të Philadphia 76ers.

Rahoveci e bën sefte

Rahoveci e bën sefte

Rahoveci ka shënuar fitoren e parë në Ligën Ballkanike, duke e mundur Pejën me rezultat 106:94 (34:25, 24:29, 19:19, 29:21). Ndeshja ishte shumë interesante që nga fillimi, derisa skuadrat ishin shumë efikase.

Harden i ndihmon Rockets të sigurojë fitore kundër Raptors

Harden i ndihmon Rockets të sigurojë fitore kundër Raptors

Ishin vetëm 4 sfidat në mbrëmjen e NBA, ku vëmendjen më të madhe e mori dueli i zhvilluar në Scotiebank Arena mes kampionëve në fuqi të Toronto Raptors dhe Houston Rockets. James Harden me shokë arritën një fitore të madhe në parketin e Torontos me ...

FIBA shpërblen FBK-në për punën me të rinjtë

FIBA shpërblen FBK-në për punën me të rinjtë

Federata Ndërkombëtare e Basketbollit (FIBA) në fund të vitit ka vendosur ta shpërblejë Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK) për punën që kjo e fundit e ka bërë gjatë vitit 2019 për zhvillimin e basketbollit në vend.

Basketboll, xhiroja e 15-të nis nesër

Basketboll, xhiroja e 15-të nis nesër

Dy ndeshje do të zhvillohen të mërkurën dhe dy të tjera të enjten në kuadër të xhiros së 15-të të Superligës në basketboll, ka njoftuar Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK), të martën.

Me ndihmën e Antetokounmpos, Bucks arrin fitoren e 12-të radhazi

Me ndihmën e Antetokounmpos, Bucks arrin fitoren e 12-të radhazi

Giannis Antetokounmpo i arriti gjithsej 29 pikë dhe 15 kërcime në 22 minuta lojë të hënën në NBA, përderisa Milwaukee Bucks e zgjatën lehtësisht ecurinë në 12 fitore radhazi, duke i mposhtur me rezultat 132:88 New York Knicksat.

Peja fiton pa vështirësi kundër Lipjanit

Peja fiton pa vështirësi kundër Lipjanit

Peja ka mundur Lipjanin në udhëtim me rezultat 79:118 (12:29, 25:19, 19:35, 23:35) në kuadër të javës së 14-të të Superligës së Kosovës në basketboll. Pejanët e nisën më mirë ndeshjen, duke fituar çerekun e parë 12:29, megjithatë, vendasit rikthehen ...

Bashkimi fiton derbin kundër Rahovecit

Bashkimi fiton derbin kundër Rahovecit

Në një ndeshje shumë interesante, Bashkimi ka mundur Rahovecin me rezultat 85:81 (19:21, 20:21, 33:18, 13:21) në derbin e javës së 14-të të Superligës së Kosovës në basketboll. Fillimi i ndeshjes ishte shumë interesant, ku mysafirët e fitojnë ...