Shëndetsi

Vaksina e Oxfordit në pikëpyetje, dalin gabimet

Vaksina e Oxfordit në pikëpyetje, dalin gabimet

AstraZenca dhe Universieti i Oxfordit kanë pranuar sot se ka ndodhur një gabim gjatë testimit të koronavirusit, dhe ky raport i këtyre gabimeve ngre pikëpyetje dhe dyshime të shumta në lidhje me rezultatet...

Grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19

Grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19

Sipas një studimi të ri shkencor kanadez, grupet e gjakut ndikojnë në infektimin me koronavirus. Në bazë të të dhënave të studimit të fundit, njerëzit me grupin e gjakut C kanë mesatarisht 12% më pak të...

Nga Gjermania vjen paralajmërimi për pandeminë e radhës

Nga Gjermania vjen paralajmërimi për pandeminë e radhës

Virologu i njohur gjerman, Christian Drosten, ka paralajmëruar për rrezikun e një pandemie tjetër. Drosten, virologu kryesor në institutin e Berlinit, Charite, ka thënë se virusi MERS-CoV, është “kandidat”...

Vdesin 5 pacientë në Spitalin e Gjilanit, tre ishin me COVID-19, dy pasi u shëruan

Vdesin 5 pacientë në Spitalin e Gjilanit, tre ishin me COVID-19, dy pasi u shëruan

Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Gjilanit kanë vdekur 5 pacientë. Tre prej pacientëve ishin me COVID-19, kurse dy prej tyre pasi janë shëruar, transmeton Zeri.info. Lajmin për “Zërin” e ka konfirmuar...

Nëse nuk i nuhasni këto dy aroma, mund të keni COVID-19

Nëse nuk i nuhasni këto dy aroma, mund të keni COVID-19

Një nga simptomat më të pazakonta që ndodh në pacientët me COVID-19 është humbja e nuhatjes dhe shijes, shkruan “BestLife”. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, në afërsisht 25 për qind...

Çka i bën një pije energjike trupit tuaj?

Çka i bën një pije energjike trupit tuaj?

Duhet t’ju ketë ndodhur të paktën një herë që të ishit aq të lodhur dhe pa gjumë sa të kërkoni për ndonjë pije energjike, pasi thjesht nuk e duronit dot ditën e punës, transmeton lajmi.net. Sidoqoftë,...

Rusia shënon rekord të viktimave dhe rasteve ditore me Covid-19

Rusia shënon rekord të viktimave dhe rasteve ditore me Covid-19

Në 24 orët e fundit është shënuar numri më i lartë i viktimave dhe rasteve me Covid-19 në Rusi. Task-forca ruse njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit vendi regjistroi 25.487 raste të reja, duke e çuar në...

Publikohet lista e ilaçeve kundër COVID-19 që do të rimbursohen

Publikohet lista e ilaçeve kundër COVID-19 që do të rimbursohen

Publikohet lista e ilaçeve COVID që do të rimbursohen nga shteti. Kosto e rimbursimit nuk do të jetë më shumë se 1650 lekë ndërsa për skemën e moderuar të trajtimit do të jetë 10.900 lekë. SHKO KETU vijon

Nëse keni dhembje të gishtave, mund të jetë pasojë e kësaj sëmundje

Nëse keni dhembje të gishtave, mund të jetë pasojë e kësaj sëmundje

Një nga problemet më të mëdha me kockat është Osteoartriti, shkruan “AgroWeb”. Dhimbjet dhe simptomat e saj mund të trajtohen me disa terapi natyrale me bazë bimore. Përpos këtyre terapive, ekspertët rekomandojnë...

17 arsye pse duhet të konsumoni arra

17 arsye pse duhet të konsumoni arra

Arra është një ndër frutat më të shëndetshme për shëndetin e njeriut. Mjekët e rekomandojnë atë pasi kanë zbuluar dobitë e saj. Ja 20 arsye pse duhet të konsumojmë arra çdo ditë. 1. Ushqimi i trurit Acidet...

Mëngjesi i duhur për ata që vuajnë nga tiroidet

Mëngjesi i duhur për ata që vuajnë nga tiroidet

Tiroidja është një gjëndër që sekreton hormone duke ndihmuar rritjen dhe zhvillimin e organizmit. Kur puna e tiroides ngadalësohet, në organizëm krijohet një efekt domino që prek stomakun, muskujt, trurin...

Përfitimet që ka lëkura juaj, nga konsumi i qepës

Përfitimet që ka lëkura juaj, nga konsumi i qepës

Qepa është një nga përbërësit kryesorë të kuzhinës, që përdoret shumë, për t’i dhënë shije ushqimit. Jo vetëm bën ushqimet e shijshme, por edhe përmirëson shëndetin tonë. Më poshtë abcnews.al do ju tregojë...

Pse duhet ta pini një gotë me çaj mali para gjumit

Pse duhet ta pini një gotë me çaj mali para gjumit

Tokat shqiptare janë të bekuara me thesarin natyral të bimës madhështore të Çajit të Malit. Nuk është aspak çudi që jo vetëm vendasit, por edhe të huajt që takojnë kulturën shqiptare mbeten të mahnitur...

Çfarë është listeria dhe sa e rrezikshme ajo për shëndetin

Çfarë është listeria dhe sa e rrezikshme ajo për shëndetin

Çdo vit, në mbarë botën, vdesin qindra njerëz si pasojë e një bakteri specifik që quhet listeria. Listeria është një lloj bakteri, emri i plotë i të cilit është Listeria monocytogenes dhe shkakton një...

Cila është mënyra e duhur për t’i pastruar duart

Cila është mënyra e duhur për t’i pastruar duart

Disa hulumtues nga Universiteti Rutgers, përmes disa eksperimenteve, kanë zbuluar se përdorimi i sapunit antibakterial, i cili përmban një përqind dezinfektues kloriksenol, nuk është më efektiv sesa sapuni...

Rritet përdorimi i antibiotikëve në pandemi

Rritet përdorimi i antibiotikëve në pandemi

Përdorimi i antibiotikëve, shpeshherë pa nevojë, ka bërë që rezistenca ndaj tyre të konsiderohet si sfida kryesore globale e shëndetësisë në shekullin XXI, thotë mikrobiologu Lul Raka. Ai shton se në këtë...

Ushqimet Që Nuk Duhet Të Hani Pas Aktivitetit Fizik

Ushqimet Që Nuk Duhet Të Hani Pas Aktivitetit Fizik

Aktiviteti fizik është tepër shpërblyes për trurin dhe për të gjithë organizmin. Gjatë kryerjes së tij, në tru rriten dhe zhvillohen qeliza të reja që përmirësojnë forcën dhe aktivitetin e tij. Aktiviteti...