Shqipëri

Wadephul apelon te Shqipëria që të përmbushë parakushtet e BE-së për negociata

Wadephul apelon te Shqipëria që të përmbushë parakushtet e BE-së për negociata

Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul,...

Veliaj në Ndroq: Shqipëria ringrihet edhe më e fortë falë punës për rimëkëmbjen e vendit

Veliaj në Ndroq: Shqipëria ringrihet edhe më e fortë falë punës për rimëkëmbjen e vendit

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi sot nisjen e punimeve në Njësinë Administrative Ndroq, pjesë e procesit të rindërtimit. Veliaj u shpreh se Shqipëria ringrihet edhe më e fortë, falë...

Humbi 3 fëmijët dhe gruan, rrëfimi i Albert Carës si i mbijetoi tragjedisë: Preka djalin, ishte ende i ngrohtë

Humbi 3 fëmijët dhe gruan, rrëfimi i Albert Carës si i mbijetoi tragjedisë: Preka djalin, ishte ende i ngrohtë

Albert Cara është një nga të mbijetuarit e tërmetit tragjik të 26 nëntorit i humbi 3 fëmijët e tij, gruan dhe nusen e djalit. Në pallatin që u shkatërrua jetonin 2 familje të fisit Cara. Familja e Albertit...

“Dënoj çfarë po ndodh me numrin e viktimave”, Hajdari: Të mos zihemi me njëri-tjetrin, shqiptarët janë lodhur!

“Dënoj çfarë po ndodh me numrin e viktimave”, Hajdari: Të mos zihemi me njëri-tjetrin, shqiptarët janë lodhur!

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari dënoi sot nga sala e Kuvendit atë që po ndodh me numrin e viktimave të pandemisë, ku dy forcat kryesore politike siç tha ajo po zihen, pasi njëra thotë...

Rama zbut portretin kriminal të Serbisë

Rama zbut portretin kriminal të Serbisë

Klevis Balliu Sjellja politike ndërkombëtare e Edi Ramës, duke mos pasur asnjëherë busull çështjen kombëtare, është karakterizuar nga një aksion dhe qasje adoleshente. Çdo vend ka prioritetet e veta në...

Slogani për mandatin e tretë: “Qepenat Mbyllur”

Slogani për mandatin e tretë: “Qepenat Mbyllur”

“Qepenat Mbyllur” Shpopullim nga ” Virusi” Rilindje! Slogani për Mandatin e tretë: “Qepenat Mbyllur”. Tashmë e kanë lancuar, kudo shkojnë, kudo shkelin mburren me Sloganin e tyre “Qepenat Mbyllur” për...

Një vit pas tërmetit/ SHBA: Së bashku, do të vazhdojmë të rindërtojmë Shqipërinë

Një vit pas tërmetit/ SHBA: Së bashku, do të vazhdojmë të rindërtojmë Shqipërinë

Në 26 nëntor bëhet një vit qëkur një tërmet goditi Shqipërinë. Shtetet e Bashkuara qëndrojnë në solidaritet me popullin shqiptar, ndërsa ju përkujtoni këtë përvjetor solemn. Përgjatë vitit të kaluar, Shqipëria...

Një vit nga tërmeti, Kuvendi i Shqipërisë mban një minutë heshtje për viktimat

Një vit nga tërmeti, Kuvendi i Shqipërisë mban një minutë heshtje për viktimat

Kuvendi i Shqipërisë e nisi sot seancën plenare me një minutë heshtje në nderim të viktimave të tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar. Në fjalën e tij, kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, deklaroi se fuqia,...

Kërkoi interpelancë me Ramën, Ralf Gjoni: Ja delegoi Manastirliut, qeveria fsheh të vërtetën, do përballemi me një mbyllje eventuale

Kërkoi interpelancë me Ramën, Ralf Gjoni: Ja delegoi Manastirliut, qeveria fsheh të vërtetën, do përballemi me një mbyllje eventuale

Deputeti i opozitës parlamentare, Ralf Gjoni në një deklaratë për shtyp jashtë Kuvendit ka sqaruar kërkesën e tij për interpelancë me Ramën sot, ndërkohë që kryeministri ndodhet në Dubai. Pak më parë Gramoz...

Manastirliu nga Kuvendi: Në dhjetor vijnë testet e shpejta, mos hajdeni vonë në spitale

Manastirliu nga Kuvendi: Në dhjetor vijnë testet e shpejta, mos hajdeni vonë në spitale

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu bëri një ekspoze të punës në sektorin e shëndetësisë gjatë fjalës së saj në Kuvend, ndërsa iu drejtua qytetarëve që të mos shkojnë vonë...

Një vit mjerim dhe me sytë nga rruga, familja Murati nis dimrin e dytë në çadër

Një vit mjerim dhe me sytë nga rruga, familja Murati nis dimrin e dytë në çadër

Një vit pas tërmetit, në familjen Murati në Fushë-Milot të Kurbinit asgjë nuk ka ndryshuar. Shtëpia e tyre u dëmtua rëndë dhe u shpall e pabanueshme. Që prej asaj kohe 6 pjesëtarët familjes janë të detyruar...

Varhelyi kujton 26 nëntorin: Shtetet e BE-së u solidarizuan me Shqipërinë

Varhelyi kujton 26 nëntorin: Shtetet e BE-së u solidarizuan me Shqipërinë

Komisioneri për zgjerimin Oliver Varhelyi ka përkujtuar 1 vjetorin e tërmetit tragjik në Shqipëri përmes një postimi në rrjetin social Tëitter duke theksuar se BE i qendroi pranë Shqipërisë. One year after...

Rama flet nga Abu Dabi: Firmosim marrëveshjen për ndërtimin 2000 apartamenteve në Durrës

Rama flet nga Abu Dabi: Firmosim marrëveshjen për ndërtimin 2000 apartamenteve në Durrës

Rama flet nga Abu Dabi: Firmosim marrëveshjen për rindërtimin e Spitallës “Rastësia e desh që sot të jem në Abud Dabi për të firmosur financimin e 2000 apartamenteve në Durrës. Princi në atë ditë të zymtë...

Spiropali sulmon Bashën për fotot nga morgu: Nuk bëhet politikë me të vdekurit

Spiropali sulmon Bashën për fotot nga morgu: Nuk bëhet politikë me të vdekurit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali nga foltorja e Kuvendit i ka kthyer përgjigjet Metës pas takimit të këtij të fundit me mjekë dhe ekspertë të mjekësisë dhe gjithashtu...

“Kasandrat e opozitës…”/ Rama në Dubai, Balla flet për tërmetin dhe pandeminë: Basha s’ka as nder, as respekt

“Kasandrat e opozitës…”/ Rama në Dubai, Balla flet për tërmetin dhe pandeminë: Basha s’ka as nder, as respekt

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, teksa u ndal te tërmeti tragjik i 26 nëntorit të vitit të shkuar dhe pandemia, zbuloi se Rama sot nuk do të jetë në Kuvend,...

Ndahet nga jeta ish-drejtuesi i lartë i Flotës tregtare

Ndahet nga jeta ish-drejtuesi i lartë i Flotës tregtare

Ish-drejtuesi i FLD dhe Flotës Tregtare Petrit Myftiu është ndarë nga jeta. Lajmin e ka bërë me dije ish-zëvendëskomandanti i Forcës Detare Artur Meçollari i cili ka shprehur ngushëllimet për familjen...

Ndërron jetë ish-ushtaraku i lartë, nuk e fitoi dot betejën me Covid-19

Ndërron jetë ish-ushtaraku i lartë, nuk e fitoi dot betejën me Covid-19

Covid-19 i ka marrë jetën së fundmi një ish-ushtaraku. Bëhet fjalë për Petrit Myftiu, një nga eksponentët kryesorë të Flotës Luftarake Detare Shqiptare. Myftiu ndërroi jetë në spitalin “Shefqet Ndroqi”,...

“Përpjekje në emër të jetës”, Kapisyzi: Shefqet Ndroqi s’ka qenë kurrë kaq i mbushur

“Përpjekje në emër të jetës”, Kapisyzi: Shefqet Ndroqi s’ka qenë kurrë kaq i mbushur

Drejtori i Spitalit “Shefqet Ndroqi”, i kthyer prej kohësh në spital Covid, Perlat Kapisyzi, nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Facebook” ka treguar përjetimet e bluzave të bardha pas dyerve të spitalit...

Etilda Gjonaj: Trajtimi i përmirësuar financiar për policinë e burgjeve, një premtim i mbajtur

Etilda Gjonaj: Trajtimi i përmirësuar financiar për policinë e burgjeve, një premtim i mbajtur

Sot, Këshilli i Ministrave miratoi vendimin “Për trajtimin me pagë e shtesa mbi pagë dhe për procedurën e kompensimit financiar gjatë qëndrimit në punë të punonjësve të policisë së burgjeve”, i cili përcakton...

Basha tjetër thirrje Ramës: Nuk mposhtet Pandemia pa plan, hap spitalet rajonale

Basha tjetër thirrje Ramës: Nuk mposhtet Pandemia pa plan, hap spitalet rajonale

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, akuzoi kryeministrin Edi Rama se nuk ka asnjë plan për të luftuar pandeminë. Duke folur për mediat pas një takimi me kreun e Komunës të Dibrës së Madhe, Basha...

“Biseda për tranzicionin”/ Presidenti Meta ishte i ftuar në panelin e UET

“Biseda për tranzicionin”/ Presidenti Meta ishte i ftuar në panelin e UET

Universiteti Europian i Tiranës në kuadër të një projekti kërkimor nisi ciklin e intervistave me ish-Presidentë, ish-kryeministra dhe ish-Kryetarë Kuvendi. I ftuari i parë në “Biseda për tranzicionin”...