Rajoni

Lufta me koronavirusin, një lajm i mirë nga ujërat e zeza në Selanik

Lufta me koronavirusin, një lajm i mirë nga ujërat e zeza në Selanik

Selaniku është vatra më e nxehtë nga koronavirusi në Greqi. Rastet e reja, viktimat dhe të intubuarit në veri të Greqisë janë shqetësuese. Por një lajm i mirë ka ardhur sot nga Universiteti “Aristoteli”...

25 vite pas Marrëveshjes së Dejtonit

25 vite pas Marrëveshjes së Dejtonit

Kur udhëheqësit e Bosnjës dhe Hercegovinës, Serbisë dhe Kroacisë u mblodhën në qytetin Dejton në Ohajo, në nëntor të vitit 1995, në Bosnje po bëheshin katër vite që nga fillimi i luftës. Konflikti përshkallëzoi...

Gruaja me koronavirus vret veten duke u hedhur nga kati i tretë i spitalit në Greqi

Gruaja me koronavirus vret veten duke u hedhur nga kati i tretë i spitalit në Greqi

Një 52-vjeçare e diagnostikuar me koronavirus është hedhur nga kati i tretë i spitalit në Kavalla të Greqisë duke i dhënë fund jetës. Sipas mediave greke , ngjarja e rëndë ndodhi gjatë mbrëmjes së kaluar,...

Mbi 5600 të infektuar me koronavirus në Serbi, humbin jetën 27 persona

Mbi 5600 të infektuar me koronavirus në Serbi, humbin jetën 27 persona

Gjatë 24 orëve të fundit në Serbi janë konfirmuar pozitiv me Covid 5 613 raste të reja dhe kanë humbur jetën 27 persona. Tani ndodhen 5,317 persona në spitalet gjersa 182 po trajtohen me aparate për frymëmarrje....

4,994 raste të reja, 24 të vdekur nga koronavirusi në Serbi

4,994 raste të reja, 24 të vdekur nga koronavirusi në Serbi

Autoritet shëndetësore serbe kanë raportuar se 24 pacientë kanë ndërruar jetë. Aktualisht ka 179 pacientë po trajtohen me aparatet për frymëmarrje, raporton b92. Që nga rasti i parë në Serbi, i cili u...

COVID-19/ Situatë kritike në Greqi: 2400 të infektuar dhe 63 viktima në 24 orët e fundit

COVID-19/ Situatë kritike në Greqi: 2400 të infektuar dhe 63 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë greke ka njoftuar në 24 orët e fundit janë testuar pozitivë 2,422 persona, nga të cilët 6 janë zbuluar pas kontrolleve në kufijtë e vendit. Kështu numri i përgjithshëm i rasteve...

Pamjet/ Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Greqi, refuzuan urdhrin për ndalimin e tubimeve

Pamjet/ Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Greqi, refuzuan urdhrin për ndalimin e tubimeve

Policia greke ka arrestuar një grup protestuesish që refuzuan të zbatojnë urdhrin e autoriteteve për të mos zhvilluar tubime në kujtim të juntës së kolonelëve. Përplasja mes policisë dhe protestuesve ndodhi...

Kur Greqia donte të blinte 3 bomba atomike nga Rusia

Kur Greqia donte të blinte 3 bomba atomike nga Rusia

Ndonëse tingëllon si e pamundur, Konstantinos Mitsotakis midis shumë cilësive të tjera, mund të jetë kryeministri i parë grek që tentoi të pajisë vendin me armë bërthamore. Këtë e sjell në vëmendje gjenerali...

Mjeku tregon tmerrin brenda spitalit ku punon: Po intubohen 40-vjeçarë pa sëmundje të tjera

Mjeku tregon tmerrin brenda spitalit ku punon: Po intubohen 40-vjeçarë pa sëmundje të tjera

Situata Covid në Greqi paraqitet e rënduar gjatë ditëve të fundit. Mbi 2 mijë të infektuar dhe me dhjetëra të vdekur raportohen çdo ditë. Anestezisti Daniel Konstantinidis i cili punon në spitalin “Papanikolaou”...

Mandatari refuzon kërkesat programore të Listës Shqiptare

Mandatari refuzon kërkesat programore të Listës Shqiptare

Lista Shqiptare “Genci Nimanbegu – Nik Gjeloshaj” sipas gjitha gjasave nuk do të jetë pjesë e Qeverisë së re të Malit të Zi, pasi që mandatari i ka refuzuar gjysmën e kërkesave programore të Listës Shqiptare,...

Mbyllen përsëri shkollat dhe lokalet në Ulqin

Mbyllen përsëri shkollat dhe lokalet në Ulqin

Për shkak të përkeqësimit të ndjeshëm të situatës epidemiologjike, në 14 ditët e ardhshme do të aplikohen masa më të rrepta në Podgoricë, Cetinë, Budva dhe Ulqin, kështu njoftoi Instituti i Shëndetit Publik...

Në Preshevë 10 raste të reja pozitive me Kovid-19

Në Preshevë 10 raste të reja pozitive me Kovid-19

CoVID ambulanca 03.11.2020 – 10 pozitiv 48 pacientë të paraqitur për kontrollë, (39 në kontrollë të parë) 27 të testuar me testin e shpejtë, RTG 9 10 pozitiv nga testet e dërguara PCR, (mosha: 1977, 1995,...

Gjuha blu, sëmundja që kërcënon bagëtitë në Jug të Shqipërisë

Gjuha blu, sëmundja që kërcënon bagëtitë në Jug të Shqipërisë

Shqiperi Gazeta Express 03/11/2020 13:26 Sëmundja e gjuhës blu që prek bagëtitë e imta është përhapur gjerësisht në Europë, ku në Shqipëri prej dy vitesh ka shpëthim masiv ku janë prekur 260 mije krer...

Flet babai i shqiptarit që u plagos nga tërmeti në Greqi: Na ra si bombë, e shpëtuan shokët

Flet babai i shqiptarit që u plagos nga tërmeti në Greqi: Na ra si bombë, e shpëtuan shokët

Fëmija shqiptar Eriko Mane që u plagos nga tërmeti ditën e djeshme në Samos, ku ishte epiqendra, prej disa javësh jetonte vetëm në Greqi, pasi prindërit ishin kthyer në Fier për shkak të disa problemeve...

Raporte për “rrahje brutale” të migrantëve në kufirin Bosnje-Kroaci

Raporte për “rrahje brutale” të migrantëve në kufirin Bosnje-Kroaci

Sipas gazetës britanike Guardian – e cila ka raportuar për keqtrajtimet e pretenduara rreth Vellika Klladushës, pranë kufirit të Bosnjës me Kroacinë – migrantët “janë rrahur, plaçkitur dhe abuzuar seksualisht...

Mali i Zi regjistron 168 raste të reja dhe 3 vdekje nga COVID-19

Mali i Zi regjistron 168 raste të reja dhe 3 vdekje nga COVID-19

Mali i Zi ka regjistruar 168 raste të reja të koronavirusit të ri (COVID-19), ndërsa 3 persona kanë humbur jetën, transmeton Anadolu Agency (AA). Nga Instituti i Shëndet Publik i Malit të Zi theksuan se...

Në Serbi regjistrohet numër rekord i rasteve ditore me koronavirus – 512

Në Serbi regjistrohet numër rekord i rasteve ditore me koronavirus – 512

Autoritetet shëndetësore në Serbi kanë njoftuar se në 24 orët e fundit në këtë vend janë shënuar plot 512 raste me koronavirus, që është shifër rekorde. Këto raste pozitive kanë dalë nga testimi i 7.425...

Serbia s’ka në plan të ndalojë qarkullimin e qytetarëve shkaku i rritjes së numrit të të infektuarve me COVID-19

Serbia s’ka në plan të ndalojë qarkullimin e qytetarëve shkaku i rritjes së numrit të të infektuarve me COVID-19

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka deklaruar se nuk kanë në plan që të ndalojnë lëvizjen e qytetarëve, për shkak të rrezikut të një vale të re të koronavriusit. “Ne do ta shmangim atë, do të kemi sukses...

Procesi i Berlinit, Lleshaj: Zbatimi i “pikës me një ndalesë” çon drejt eliminimit të plotë të kontrolleve kufitare

Procesi i Berlinit, Lleshaj: Zbatimi i “pikës me një ndalesë” çon drejt eliminimit të plotë të kontrolleve kufitare

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, të premten mori pjesë në mbledhjen e mbajtur online të ministrave të Brendshëm, organizuar nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria, në kuadër të Procesit të Berlinit....

Shqiptarja shpallet person ‘non grata’ në Mal të Zi

Shqiptarja shpallet person ‘non grata’ në Mal të Zi

Shqiptarja Elida Jorgoni, kryetarja e “Foleja Kombëtare Shqiptare” është shpallur person ‘non grata’ në Mal të Zi. Ajo pretendon se kjo ndodhi pas daljes së saj në emisionin” Shqipëria Live “ , ku thoshte...

Gjendje alarmante në një pjesë të BeH, rrugën magjistrale “e merr uji”

Gjendje alarmante në një pjesë të BeH, rrugën magjistrale “e merr uji”

Shiu që ka rënë vazhdimisht për 24 orë ka krijuar probleme të mëdha në disa pjesë të Bosnjës dhe Hercegovinës. Kështu që, sipas medieve lokale, përcjell Telegrafi, për shkak të reshjeve të mëdha, lumi...

Stuhia godet Greqinë, raportohen dëmtime në disa zona

Stuhia godet Greqinë, raportohen dëmtime në disa zona

Moti i keq ka përfshirë Greqinë. Meisat vendase raportojnë se janë shkaktuar edhe dëme në disa zona. Sipas ekipit të zjarrfikësve, pak pas orës 9:20, u bënë 148 thirrje, kryesisht për prerjen e pemëve...