Maqedoni

Viti i Ri, deri më 5 dhjetor do të përfundojë zbukurimi i Shkupit

Viti i Ri, deri më 5 dhjetor do të përfundojë zbukurimi i Shkupit

Qyteti i Shkupit nga dita e djeshme ka nisur zbukurimin qytetit për festat e fundvitit. Është parashikuar që deri me 5 dhjetor të përfundojë zbukurimi i Sheshit Maqedonia dhe rrugëve kryesore në qytet....

Policia jep detaje për 11 muaj për ata që kanë thyer rregullat në komunikacion

Policia jep detaje për 11 muaj për ata që kanë thyer rregullat në komunikacion

Në 11 muajt e kaluar të këtij viti, deri më sot, në rajonin e gjerë të Tetovës, gjithsej 1182 persona u zbuluan dhe sanksionuan për drejtimin e automjeteve, kryesisht veturave, pa kaluar një provimin për...

Maqedoni: Me 50% tarifë të ulur do të mund të regjistrohen automjetet me targa të huaja!

Maqedoni: Me 50% tarifë të ulur do të mund të regjistrohen automjetet me targa të huaja!

Me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria sot miratoi Projekt-Ligjin për regjistrimin e automjeteve me targa të huaja me 50% tarifë të ulur në vendin tonë. “Të gjitha automjetet që kanë hyrë në territorin...

Cerovë: Është gjetur një mjet shpërthyes

Cerovë: Është gjetur një mjet shpërthyes

Dje në ora 14 e 15 minuta, Z.T. (52) nga Cerova e Tetovës në SPB Tetovë ka raportuar se kishte gjetur një mjet shpërthyes në pyllin mbi fshat (granatë artilerie 105 mm) informon Tetovasot . Mjeti është...

Izet Zeqiri fiton betejën me koronavirusin

Izet Zeqiri fiton betejën me koronavirusin

Ish deputeti dhe profesori i njohur nga Tetova, Izet Zeqiri, përmes një shkrimi në Facebook, ka përshkruar përvojën e tij me koronavirusin, shkruan gazeta LAJM. Ai rrëfen se është infektuar para dy javëve...

Nga sot fillon kryerja e pagesës së pensioneve në Maqedoni

Nga sot fillon kryerja e pagesës së pensioneve në Maqedoni

Nga sot deri të martën, bankat do të paguajnë pensionet e tyre për muajin nëntor. Edhe këtë muaj, për shkak të pandemisë, pensionet do të paguhen më herët, ndërsa bankat bëjnë pagesa për qytetarët që nuk...

Maqedoni: Rritet tregtia online në kushtet e covid

Maqedoni: Rritet tregtia online në kushtet e covid

Për shkak të korona-krizës, qytetarët i ndryshuan zakonet e konsumit. 36% prej tyre e kanë rritur vëllimin e blerjeve në internet. Që nga fillimi i krizës është shënuar rritje prej 177% të transaksioneve...

Xhaferi: Është siguruar shumica për ndryshimin e Rregullores

Xhaferi: Është siguruar shumica për ndryshimin e Rregullores

Nëse aktivizohet puna online në Kuvend, ajo do të zgjasë për sa kohë që zgjat pandemia, tha në konferencën e sotme për shtyp Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi. Xhaferi theksoi se ai ka shumicën e nevojshme...

Mickoski: Maqedonasit ndjehen të turpëruar nga Zaevi, shihemi në rrugë!

Mickoski: Maqedonasit ndjehen të turpëruar nga Zaevi, shihemi në rrugë!

Vazhdojnë reagimet e opozitës pas deklaratave të djeshme të kryeministri Zoran Zaev për agjencinë e lajmeve bullgare “BGNES”. Lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickoski përmes një shkrimi në...

Zaev: Shtetësia jonë bazohet në veprat e antifashizmit

Zaev: Shtetësia jonë bazohet në veprat e antifashizmit

Kryeministri Zoran Zaev sot tha se ndjen keqardhje që intervista e tij për agjencinë bullgare ka shkaktuar reaksione negative në opinion. Zaev tha se ndjen obligim që të vazhdojë rrugën drejt zgjidhjes...

“Sistemi aktual edukativo-arsimor duhet të reformohet”

“Sistemi aktual edukativo-arsimor duhet të reformohet”

Mësimi online ka sjell mjaft sfida për të gjithë, por ShMP “Jahja Kemal” si gjithmonë mëson nga sfidat. Në datë 21 Nëntor, ish-nxënësit e ShMP “Jahja Kemal” që tani studiojnë ne disa nga universitetet...

Zaev shpreh keqardhje, kjo është e vërteta

Zaev shpreh keqardhje, kjo është e vërteta

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka shprehur keqardhje që intervista e tij në mediat bullgare zgjoi emocione negative tek qytetarët. “Më lejoni së pari të shpreh keqardhjen time që intervista ime...

Maqedonia e Veriut synon dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës

Maqedonia e Veriut synon dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës

Në Maqedoninë e Veriut ka nisur debati për dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës, pas deklaratës së kryeministrit, Zoran Zaev, se Ohri dhe qendrat e tjera turistike në vend duhet të mendojnë seriozisht...

Nisin hetimet për pamje horror nga spitali i Manastirit, pacienti me Covid i shtrirë pranë dy të vdekurve

Nisin hetimet për pamje horror nga spitali i Manastirit, pacienti me Covid i shtrirë pranë dy të vdekurve

Një video me pamje horror është publikuar nga spitali i Manastirit në Maqedoninë e Veriut. Një pacient me Covid është fotografuar i shtrirë në një shtrat pranë shtretërve të cilën mbanjnë dy persona të...

Rashkovski mbetet në Qeveri, por me një funksion tjetër

Rashkovski mbetet në Qeveri, por me një funksion tjetër

Me vendimin për themelimin e Zyrës së Kryeministrit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, themelohen tre Sekretariatet e reja, ndërsa Dragi Rashkovski do të udhëheq njërin prej tyre. Ish-Sekretari i Përgjithshëm...

E diela ditë jopune në Maqedoni, do të sillte pasoja për gastronominë dhe turizmin

E diela ditë jopune në Maqedoni, do të sillte pasoja për gastronominë dhe turizmin

Foto: Ilustrim Qeveria e Maqedonisë së Veriut planifikon që e diela të shpallet ditë jopune në vend, duke mbyllur thuajse gjithçka përfshirë restorante si dhe aktivitete tjera të biznesit. Megjithatë ky...

Rexhepi: Koalicioni Aleanca për Shqiptarët – Alternativa do të fitojë bindshëm në zgjedhjet lokale

Rexhepi: Koalicioni Aleanca për Shqiptarët – Alternativa do të fitojë bindshëm në zgjedhjet lokale

Deputeti i Alternativës Skender Rexhepi në emisionin “Enter” ka deklaruar se janë të interesuar të bashkëpunojnë me Aleancën për Shqiptarët, pasi ky koalicion u tregua i sukseshëm në zgjedhjet parlamentare,...

Byrnes: U jemi shumë falënderues punëtorëve shëndetësor në front këtu në Maqedoninë e Veriut dhe në të gjithë botën

Byrnes: U jemi shumë falënderues punëtorëve shëndetësor në front këtu në Maqedoninë e Veriut dhe në të gjithë botën

Ambasadorja amerikane Kate Marie Byrnes çoi pitet tradicionale në Institutin e Shëndetit Publik në Ditën e Falënderimeve, një festë kombëtare e Shteteve të Bashkuara, në shenjë mirënjohje për punën e tyre...

Shkupi me mbi 10 mijë raste aktive me COVID-19

Shkupi me mbi 10 mijë raste aktive me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Shkup kanë humbur jetën 16 pacientë me coronavirus, ndërsa të vdekurit janë nga 54 vjet deri në 84 vjet. Gjatë të njëjtës periudhë janë regjistruar 570 raste të reja në Shkup...

Gjykata Penale “ngrin” pasurinë e pronarit të bankës Eurostandard Trifun Kostovski

Gjykata Penale “ngrin” pasurinë e pronarit të bankës Eurostandard Trifun Kostovski

Gjykata Penale ngriu pasurinë e biznesmenit Trifun Kostovski, pronar i Bankës së falimentuar Eurostandard. Bllokada vjen me kërkesë të Prokurorisë për Krim të organizuar dhe korrupsion. Janë ngrirë letra...

Dimri pa turistë në Maqedoninë e Veriut

Dimri pa turistë në Maqedoninë e Veriut

Për shkak të pandemisë së koronavirusit , sektorit i turizmit në Maqedoni të Veriut pret që sezoni dimëror të jetë më i vështirë sesa ai i verës, pasi në qendrat e skijimit në Kodrën e Diellit , në Mavrovë...

Veles, vdes fëmija 8 vjeçar, jepen detajet e para

Veles, vdes fëmija 8 vjeçar, jepen detajet e para

Një fëmijë tetëvjeçar është sjellë në Shtëpinë e Shëndetit në Negotinë pa shenje jete, informuan sot nga Institucioni Shëndetësor. “Është bërë përpjekje të kthehet në jetë, por pa sukses. Rasti ishte raportuar...

Reagon Elezi jep sqarim mbi ndarjen e Buxhetit për vitin e 2020

Reagon Elezi jep sqarim mbi ndarjen e Buxhetit për vitin e 2020

Të nderuar, Më lejoni që përmes këtij shkrimi të Demantoj lajmin e publikuar në portalin online Tetova Sot, në lidhje me artikullin që është pjesë e lajmeve të rreme, meqë dokumenti i publikuar nga gazetari...