Kosovë

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

STABOLL Në festën e Pavarësisë së Shqipërisë, surpriza vijnë jo vetëm nga vendi ynë apo diaspora shqiptare, por edhe nga vende të tjera në botë. Pasi kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur...

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga Mali i Z. Ministria e Punëve të Jashtme malazeze njoftoi...

Dardan Sejdiu: Bislimi u kujdes vetëm për përfitimin e bankave sa ishte ministër

Dardan Sejdiu: Bislimi u kujdes vetëm për përfitimin e bankave sa ishte ministër

Në një shkrim në Facebook, ai shkroi se Bislimi sa ishte ministër, ia lejoi bankave ri-programimin e kredive me fitim shtesë, dhe u sigurua që bizneset e vetme që nuk goditen nga mbyllja e madhe të jenë...

AAK-ja: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

AAK-ja: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

Veç në AAK po e përmendin se Ramush Haradinaj duhet të bëhet Shef i Shtetit. I fundit që ka folur është Ahmet Isufi, i cili ka thurur lavde se si Haradinaj është lider që i duhet Kosovës pasi ndali ndarjen...

Rusia i dhuron tanke Serbisë, e falënderon Vuçiqi

Rusia i dhuron tanke Serbisë, e falënderon Vuçiqi

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të shtunën në kazermën “Mija Stanimiroviq” në Nish se është mirënjohës ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin për dhurimin e tankeve dhe automjeteve...

Kurti me diskurs të njëjtë edhe për 28 nëntor, thotë se sovraniteti i Kosovës s’është përmbushur ende

Kurti me diskurs të njëjtë edhe për 28 nëntor, thotë se sovraniteti i Kosovës s’është përmbushur ende

Për Euronews Albania, Kurti u shpreh se njohja e plotë e Kosovës si dhe integrimi dhe bashkimi i shqiptarëve do të sillte stabilitet në Ballkan. “Sigurisht kombi shqiptar në përgjithësi dhe shteti i Kosovës...

Prishtina me më së shumti raste të reja me koronavirus, Mitrovica e dyta

Prishtina me më së shumti raste të reja me koronavirus, Mitrovica e dyta

Mitrovica është qyteti i dytë me raste të reja, gjithsej 60 brenda ditës, shkruan lajmi.net. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 243 raste, Mitrovicë 60 raste, Pejë 41 raste, Fushë-Kosovë 36 raste,...

“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren

“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren

Në Ditën e Flamurit, datëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e parë publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, u kujtuan dëshmorët e vendit, ku u tha se rrugëtimi i tyre duhet të shërbejë...

Kërcënohet Zafir Berisha

Kërcënohet Zafir Berisha

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është kërcënuar zëvendësministri i kësaj ministrie, Zafir Berisha, njofton Insajderi. “MPB mund të konfirmojë se zëvendësministri i MPB-së që është kërcënuar...

Kosova dhe Serbia me marrëveshje për pezullimin e vizitave

Kosova dhe Serbia me marrëveshje për pezullimin e vizitave

Kosova dhe Serbia javën e kaluar kanë arritur një “marrëveshje mirëkuptimi” për të pezulluar vizitat e ndërsjella, për aq kohë sa do të zgjasin gërmimet në varrezat e dyshuara masive, ku dyshohet se janë...

Nga Prokuroria flasin për plagosjen e 4 personave në Deçan

Nga Prokuroria flasin për plagosjen e 4 personave në Deçan

Dy persona janë në gjendje të rëndë shëndetësore e të cilët tani janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Ndërsa dy persona janë arrestuar, njëri është i mitur e tjetri i...

Përmirësohet gjendja e kryetarit të Malishevës, rezulton negativ nga COVID-19

Përmirësohet gjendja e kryetarit të Malishevës, rezulton negativ nga COVID-19

Shërohet nga COVID-19 kreu i komunës së Malishevës, Begaj Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka rezultuar negativ në testin për COVID-19, bëhet e ditur përmes një komunikate për media. Megjithatë,...

Komuna e Klinës do të paguajë udhëtimin e nxënësve për në shkollë

Komuna e Klinës do të paguajë udhëtimin e nxënësve për në shkollë

Siç njofton kumtesa, kryetari i kësaj komune Zenun Elezaj ka theksuar se realizimi i këtij projekti është bërë si rezultat i kërkesave të shumta të qytetarëve dhe me qëllim që të krijohet një lehtësi financiare...

Ali Ahmeti pret Ambasadorin e OSBE-së, Klemens Koja

Ali Ahmeti pret Ambasadorin e OSBE-së, Klemens Koja

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti sot ka realizuar një takim me Shefin e Misionit të OSBE-së në Shkup, ambasadorin Klemenes Koja. Ahmeti me këtë rast i ka thënë ambasadorit Koja...

Konsulli i shkarkuar Kqira sfidon presidenten: Nuk e njoh vendimin

Konsulli i shkarkuar Kqira sfidon presidenten: Nuk e njoh vendimin

Konsulli në Shkup, Lindon Kqira, i shkarkuar të mërkurën nga ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka thënë se nuk e njeh vendimin. Ai përmes një statusi në Facebook, të enjten, këtë vendim...

Haradinaj i përgjigjet Lajçakut: Liria e lëvizjes nënkupton hapjen e menjëhershme të Urës së Ibrit

Haradinaj i përgjigjet Lajçakut: Liria e lëvizjes nënkupton hapjen e menjëhershme të Urës së Ibrit

Në këtë letër, Lajçak i bëri thirrje Kosovës që të respektojë marrëveshjet e arritura në Bruksel mes dy palëve për lirinë e lëvizjes, shkruan lajmi.net. E me anë të një postimi në Twitter, Haradinaj i...

Puna e Anton Çettës vjen në një komplet librash

Puna e Anton Çettës vjen në një komplet librash

Veprimtari që njihet më së shumti për fushën e pajtimit në mes të njerëzve, u vlerësua si një prej personaliteteve më të mëdha që ka historia e Kosovës. Kryeministri Avdullah Hoti tha se Anton Çetta është...

Zemaj diskuton me ambasadorin austriak Weidinger rreth situatës me COVID-19

Zemaj diskuton me ambasadorin austriak Weidinger rreth situatës me COVID-19

Zemaj tha se Austria është shtet mik i Kosovës që në çdo kohë dhe sfidë është gjendur pranë, sikurse edhe tash në kohë të pandemisë, me ndihmë e përkrahje të pa rezervë. Ai falënderoi diplomatin austriak...

Pas shkarkimeve, Vjosa Osmani pezullon të gjitha konkurset e hapura nga Thaçi

Pas shkarkimeve, Vjosa Osmani pezullon të gjitha konkurset e hapura nga Thaçi

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë vendim së fundmi që t’i pezullojë të gjitha konkurset në Zyrën e Presidentit të Kosovës, të shpallura më herët. Express e ka siguruar...

Hoxhaj priti në takim ambasadorin italian, flasin për gjendjen në Kosovë

Hoxhaj priti në takim ambasadorin italian, flasin për gjendjen në Kosovë

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Hoxhaj ka bërë të ditur se bashkë me anëtaren e kryesisë së PDK-së, Blerta Deliu Kodra, kanë pritur në takim ambasadorin Italian, Nicola Orlando. “Italia,...

Diplomati amerikan: Çelësi që Biden do bindë Serbinë për të njohur Kosovën

Diplomati amerikan: Çelësi që Biden do bindë Serbinë për të njohur Kosovën

Siç bën të ditur televizioni B92 në edicionin e saj në gjuhën angleze, Less, thekson se ka një plan që mund të sjellë në funksion një Ballkan të ri, ku Serbia do të njohë Kosovën si shtet të pavarur, pa...

Bogojevci nuk e pranon kërkim-faljen nga Hoti

Bogojevci nuk e pranon kërkim-faljen nga Hoti

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogojevci, nuk e ka pranuar kërkim-faljen e kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti. Kreu i ekzekutivit i kërkoi falje Bogojevcit dhe gjithë familjeve të të pagjeturve...

Pas Prishtinës, edhe kjo komunë do t’u jap nga 50 euro qytetarëve të prekur me COVID-19

Pas Prishtinës, edhe kjo komunë do t’u jap nga 50 euro qytetarëve të prekur me COVID-19

Vendimi në fjalë është marrë sot në Kuvendin Komunal të Mitrovicës, kurse lajmin për këtë vendim e bëri të ditur Donjet Bislimi nga Partia Demokratike të Kosovës, transmeton lajmi.net. Duhet përkujtuar...

Rrahje në Deçan, plagosen katër persona

Rrahje në Deçan, plagosen katër persona

Jo zyrtarisht mësohet se në përleshje është përfshirë edhe një 16 vjeçar dhe një 19 vjeçar. Dy persona janë dërguar për trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe dy të tjerë janë duke...

Kjo është mosha e 15 viktimave nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Kjo është mosha e 15 viktimave nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur po ashtu se janë shënuar edhe 15 viktima brenda këtij intervali kohor, shkruan lajmi.net. Dy viktimat më të reja janë shënuar në Prizren, përkatësisht...

Ministri francez: Macron është shumë i interesuar për dialogun Kosovë-Serbi

Ministri francez: Macron është shumë i interesuar për dialogun Kosovë-Serbi

Ministri francez për Tregti të Jashtme, Franck Riester deklaroi sot në Beograd se presidenti francez Emmanuel Macron është shumë i interesuar në dialogun Kosovë-Serbi. Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve,...

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme mes partnerëve të koalicionit

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme mes partnerëve të koalicionit

“Kjo qeveri është krijuar si rrufe, pa ndonjë harmonizim apo koordinim të programeve, prandaj aleatët nuk kanë homogjenitet”, tha Muhaxhiri për Radion Evropa e Lirë. Shkas për këtë përplasje të re, është...

Ministria e Punës thotë se askush nuk do të mbetet pa shërbime sociale

Ministria e Punës thotë se askush nuk do të mbetet pa shërbime sociale

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka pritur sot në takim Valbona Çitaku, nga koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Viktimave nga Dhuna, njëherë drejtoreshë e strehimores së fëmijëve...

Planet e Nexhmi Rudarit për Podujevën

Planet e Nexhmi Rudarit për Podujevën

Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq...