Bota

Vlera e tregut e kompanisë Tesla rritet në 500,000,000,000 dollarë

Vlera e tregut e kompanisë Tesla rritet në 500,000,000,000 dollarë

Vlera e tregut e Tesla është rritur mbi 500 miliardë dollarë pas një valë të re blerjesh përpara debutimit në indeksin e aksioneve S&P 500. Aksionet e prodhuesit të makinave elektrike e themeluar nga Elon...

Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm

Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm

Dhjetëra të pandehurve në njërin prej gjyqeve më të mëdha të lidhura me përpjekjen e dështuar për grusht shteti në 2016-ën në Turqi, u janë dhënë dënime me burgim të përjetshëm. Pilotë të forcave ajrore...

“Kemi muaj të vështirë dimri para nesh”: Masat kufizuese në Gjermani do të zgjasin ndoshta deri në mars

“Kemi muaj të vështirë dimri para nesh”: Masat kufizuese në Gjermani do të zgjasin ndoshta deri në mars

Gjermania ndoshta do të duhet të mësohet me masat për të shuar pandeminë e coronavirusit në janar, tha të enjten kancelarja Angela Merkel, ndërsa shefi i stafit të saj sugjeroi që kufizimet mund të duheshin...

Europa jep shenjat e para të reduktimit të pandemisë

Europa jep shenjat e para të reduktimit të pandemisë

Presidenti i Francës Emmanuel Macron deklaroi se vendi ka arritur të frenojë virusin dhe për këtë arsye do të lehtësohen masat . Krishtlindjet do të mund të kalohen në shtëpi por nuk do të jenë pushime...

Merkel informon Bundestagun: Dritë në fund të tunelit, vaksina mbërrin para Krishtlindjeve

Merkel informon Bundestagun: Dritë në fund të tunelit, vaksina mbërrin para Krishtlindjeve

“Ndoshta vaksinat mbërrijnë para Krishtlindjeve dhe ne kemi vendosur që t’i vëmë në disponim të personelit mjekësor dhe shëndetësor”, deklaroi kancelarja Angela Merkel në Bundestag. Kancelarja gjermane...

Koreja e Jugut shënon numër më të lartë të rasteve ditore me COVID-19 që nga muaji mars

Koreja e Jugut shënon numër më të lartë të rasteve ditore me COVID-19 që nga muaji mars

Koreja e Jugut gjatë 24 orëve të fundit ka raportuar 583 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), numër më i lartë njëditor që nga muaji mars. Sipas të dhënave nga Agjencia Koreane e Kontrollit...

Shkencëtarja e liruar: Unë kam respekt vetëm për shtetin e madh të Iranit

Shkencëtarja e liruar: Unë kam respekt vetëm për shtetin e madh të Iranit

Shkencëtarja britaniko-australiane kaloi më shumë se dy vjet në një burg iranian me akuzat e spiunazhit. Kylie-Moore Gilbert, një shkencëtare britaniko-australiane e cila i kaloi më shumë se dy vjet në...

Stuhia e akullt godet Rusinë, mijëra njerëz pa ngrohje dhe energji elektrike

Stuhia e akullt godet Rusinë, mijëra njerëz pa ngrohje dhe energji elektrike

Mijëra njerëz në rajonin Primorye të Rusisë në Lindjen e largët mbetën pa ngrohje dhe energji elektrike të mërkurën ndërsa autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës luftuan me pasojat e stuhisë së paparë...

Europiani i parë do të vaksinohet kundër Covid, brenda këtij viti

Europiani i parë do të vaksinohet kundër Covid, brenda këtij viti

Presidentja e Komisionit të Bashkimit Europian (BE), Ursula von der Leyen, njoftoi se vaksinimi mund të fillojë para fundit të vitit. “Shohim dritë në fund të tunelit. Qytetari i parë i BE-së mund të vaksinohet...

Pandemia mbylli gratë në shtëpi dhe zhduku 25 vite përpjekje për barazi gjinore

Pandemia mbylli gratë në shtëpi dhe zhduku 25 vite përpjekje për barazi gjinore

Pandemia e koronavirusit mund të zhdukë 25 vite të arritjeve në fushën e barazisë gjinore, sipas të dhënave të reja globale nga agjencia e Kombeve të Bashkuara, UN Women, raporton The Guardian. Gratë janë...

OKB-ja shpreh shqetësim për krime lufte në konfliktin e Etiopisë

OKB-ja shpreh shqetësim për krime lufte në konfliktin e Etiopisë

Kombet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim për krime të mundshme të luftës, pas kërcënimit të Ushtrisë së Etiopisë për të nisur sulm në kryeqytetin e rajonit verior Tigray. Afati i fundit i vendosur nga...

Parlamenti bullgar refuzon projektin për një Kushtetutë të re

Parlamenti bullgar refuzon projektin për një Kushtetutë të re

Parlamenti bullgar ka refuzuar projektin, të paraqitur në gusht nga kryeministri Bojko Borisov për të rishkruar kushtetutën, në një përpjekje për të zbutur krizën politike. Ky propozim, i kritikuar kohët...

Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkel-it

Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkel-it

Kryeministri i Renanisë-Veriore-Vestfalisë, Armin Laschet i CDU-së pretendon edhe kandidaturën për kancelar të Gjermanisë, po të zgjidhet kryetar i partisë së Angela Merkelit në janar. Lascheti e përjashton...

Kabineti i Joe Bidenit – një sinjal shprese

Kabineti i Joe Bidenit – një sinjal shprese

Shpesh tani dëgjohet se bota po merr frymë sërish. Me burrat dhe gratë që prezantoi presidenti i zgjedhur amerikan si anëtarë të kabinetit të tij, është skicuar rruga për një ndryshim radikal kursi në...

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit

Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit. Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e sëmundjes...

Biden president, por pushtetin e kanë republikanët

Biden president, por pushtetin e kanë republikanët

Nga Adam Tooze, The Guardian Trump i ka dhënë fund përpjekjeve të tij për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të 3 nëntorit, por poshtërimi që presidenti i bëri vetes mbetet ende në mendjen dhe sytë e...

Francë, 384 viktima dhe mbi 16 mijë raste të reja me COVID-19

Francë, 384 viktima dhe mbi 16 mijë raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Francë janë regjistruar 384 viktima dhe 16.282 raste të reja me koronavirus. Në një deklaratë nga Institucioni i Shëndetit Publik thuhet se numri i rasteve ka arritur në 2.170.097...

Mbi 42 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën

Mbi 42 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të shëruarve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 42 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, gjithsej 42.031.578...

Princi dhe princesha suedeze infektohen me koronavirus

Princi dhe princesha suedeze infektohen me koronavirus

Princi i Suedisë, Carl Philip, dhe bashkëshortja e tij, Princesha Sofia, kanë dalë pozitivë në testin për COVID-19, njoftoi Oborri Mbretëror Suedez të enjten. Zyrtarët mbretërorë thanë se çifti është duke...

Trump fal ish këshillarin e sigurimit kombëtar Michael Flynn

Trump fal ish këshillarin e sigurimit kombëtar Michael Flynn

Presidenti i SHBA Donald Trump ka falur ish-këshilltarin e tij të sigurimit kombëtar Michael Flynn, i cili u deklarua fajtor për gënjeshtër ndaj FBI. Presidenti tha se akti i mëshirës i pritur gjerësisht...

Femra seksi, vila luksoze dhe kafshë ekzotike – një luks i “çmendur” nga trafikantët e drogës në Meksikë

Femra seksi, vila luksoze dhe kafshë ekzotike – një luks i “çmendur” nga trafikantët e drogës në Meksikë

Dominimi që grupi “La Unión Tepito” ka bërë në Mexico City u ka lejuar anëtarëve të saj të hyjnë në një botë luksi në stilin e trafikantëve të famshëm të drogës dhe karteleve ndërkombëtarë meksikanë. Pushimet...

Ish-kryeministri i Sudanit ndërron jetë nga COVID-19

Ish-kryeministri i Sudanit ndërron jetë nga COVID-19

Ish-kryeministri i Sudanit, Sadiq al-Mahdi ka humbur jetën sot herët në mëngjes nga koronavirusi i ri (COVID-19) në një spital në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), njoftoi Partia e tij Kombëtare Umma (NUP)...