Kosovë

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

STABOLL Në festën e Pavarësisë së Shqipërisë, surpriza vijnë jo vetëm nga vendi ynë apo diaspora shqiptare, por edhe nga vende të tjera në botë. Pasi kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur...

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga Mali i Z. Ministria e Punëve të Jashtme malazeze njoftoi...

Dardan Sejdiu: Bislimi u kujdes vetëm për përfitimin e bankave sa ishte ministër

Dardan Sejdiu: Bislimi u kujdes vetëm për përfitimin e bankave sa ishte ministër

Në një shkrim në Facebook, ai shkroi se Bislimi sa ishte ministër, ia lejoi bankave ri-programimin e kredive me fitim shtesë, dhe u sigurua që bizneset e vetme që nuk goditen nga mbyllja e madhe të jenë...

AAK-ja: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

AAK-ja: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

Veç në AAK po e përmendin se Ramush Haradinaj duhet të bëhet Shef i Shtetit. I fundit që ka folur është Ahmet Isufi, i cili ka thurur lavde se si Haradinaj është lider që i duhet Kosovës pasi ndali ndarjen...

Shqipëri

Wadephul apelon te Shqipëria që të përmbushë parakushtet e BE-së për negociata

Wadephul apelon te Shqipëria që të përmbushë parakushtet e BE-së për negociata

Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul,...

Veliaj në Ndroq: Shqipëria ringrihet edhe më e fortë falë punës për rimëkëmbjen e vendit

Veliaj në Ndroq: Shqipëria ringrihet edhe më e fortë falë punës për rimëkëmbjen e vendit

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi sot nisjen e punimeve në Njësinë Administrative Ndroq, pjesë e procesit të rindërtimit. Veliaj u shpreh se Shqipëria ringrihet edhe më e fortë, falë...

Humbi 3 fëmijët dhe gruan, rrëfimi i Albert Carës si i mbijetoi tragjedisë: Preka djalin, ishte ende i ngrohtë

Humbi 3 fëmijët dhe gruan, rrëfimi i Albert Carës si i mbijetoi tragjedisë: Preka djalin, ishte ende i ngrohtë

Albert Cara është një nga të mbijetuarit e tërmetit tragjik të 26 nëntorit i humbi 3 fëmijët e tij, gruan dhe nusen e djalit. Në pallatin që u shkatërrua jetonin 2 familje të fisit Cara. Familja e Albertit...

“Dënoj çfarë po ndodh me numrin e viktimave”, Hajdari: Të mos zihemi me njëri-tjetrin, shqiptarët janë lodhur!

“Dënoj çfarë po ndodh me numrin e viktimave”, Hajdari: Të mos zihemi me njëri-tjetrin, shqiptarët janë lodhur!

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari dënoi sot nga sala e Kuvendit atë që po ndodh me numrin e viktimave të pandemisë, ku dy forcat kryesore politike siç tha ajo po zihen, pasi njëra thotë...

Maqedoni

Viti i Ri, deri më 5 dhjetor do të përfundojë zbukurimi i Shkupit

Viti i Ri, deri më 5 dhjetor do të përfundojë zbukurimi i Shkupit

Qyteti i Shkupit nga dita e djeshme ka nisur zbukurimin qytetit për festat e fundvitit. Është parashikuar që deri me 5 dhjetor të përfundojë zbukurimi i Sheshit Maqedonia dhe rrugëve kryesore në qytet....

Policia jep detaje për 11 muaj për ata që kanë thyer rregullat në komunikacion

Policia jep detaje për 11 muaj për ata që kanë thyer rregullat në komunikacion

Në 11 muajt e kaluar të këtij viti, deri më sot, në rajonin e gjerë të Tetovës, gjithsej 1182 persona u zbuluan dhe sanksionuan për drejtimin e automjeteve, kryesisht veturave, pa kaluar një provimin për...

Maqedoni: Me 50% tarifë të ulur do të mund të regjistrohen automjetet me targa të huaja!

Maqedoni: Me 50% tarifë të ulur do të mund të regjistrohen automjetet me targa të huaja!

Me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria sot miratoi Projekt-Ligjin për regjistrimin e automjeteve me targa të huaja me 50% tarifë të ulur në vendin tonë. “Të gjitha automjetet që kanë hyrë në territorin...

Kronika

Vrasje, drogë dhe vjedhje/ Nën shënjestrën e OFL-së 7 persona, ja për kë bëhet fjalë

Vrasje, drogë dhe vjedhje/ Nën shënjestrën e OFL-së 7 persona, ja për kë bëhet fjalë

Operacioni Forca e Ligjit u ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtatë shtetasve. Bëhet fjalë për Amant Sadikaj, banues në Fier, i dënuar për veprën penale “Trafikimi...

Dështon sërish seanca për vrasjen në “Bon Vivant”

Dështon sërish seanca për vrasjen në “Bon Vivant”

Këtë e bëri të ditur kryetarja e trupit gjykues Suzana Çerkini, e cila tha se arsyeja e mungesës së gjykatësit Makolli është gjendja jo e mirë shëndetësore, raporton “Betimi për Drejtësi”. Ndërsa ka munguar...

Super operacion në Elbasan, të paktën tre të arrestuar dhe 10 kg heroinë e sekuestruar

Super operacion në Elbasan, të paktën tre të arrestuar dhe 10 kg heroinë e sekuestruar

ELBASAN- Të paktën 3 persona janë arrestuar dhe rreth 10 kg heroinë është kapur në qytetin e Elbasanit nga policia. Aksioni është ende në vazhdim dhe policia nuk ka dhënë detaje të mëtejshme. Burime për...

Rajoni

Lufta me koronavirusin, një lajm i mirë nga ujërat e zeza në Selanik

Lufta me koronavirusin, një lajm i mirë nga ujërat e zeza në Selanik

Selaniku është vatra më e nxehtë nga koronavirusi në Greqi. Rastet e reja, viktimat dhe të intubuarit në veri të Greqisë janë shqetësuese. Por një lajm i mirë ka ardhur sot nga Universiteti “Aristoteli”...

25 vite pas Marrëveshjes së Dejtonit

25 vite pas Marrëveshjes së Dejtonit

Kur udhëheqësit e Bosnjës dhe Hercegovinës, Serbisë dhe Kroacisë u mblodhën në qytetin Dejton në Ohajo, në nëntor të vitit 1995, në Bosnje po bëheshin katër vite që nga fillimi i luftës. Konflikti përshkallëzoi...

Bota

Vlera e tregut e kompanisë Tesla rritet në 500,000,000,000 dollarë

Vlera e tregut e kompanisë Tesla rritet në 500,000,000,000 dollarë

Vlera e tregut e Tesla është rritur mbi 500 miliardë dollarë pas një valë të re blerjesh përpara debutimit në indeksin e aksioneve S&P 500. Aksionet e prodhuesit të makinave elektrike e themeluar nga Elon...

Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm

Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm

Dhjetëra të pandehurve në njërin prej gjyqeve më të mëdha të lidhura me përpjekjen e dështuar për grusht shteti në 2016-ën në Turqi, u janë dhënë dënime me burgim të përjetshëm. Pilotë të forcave ajrore...

“Kemi muaj të vështirë dimri para nesh”: Masat kufizuese në Gjermani do të zgjasin ndoshta deri në mars

“Kemi muaj të vështirë dimri para nesh”: Masat kufizuese në Gjermani do të zgjasin ndoshta deri në mars

Gjermania ndoshta do të duhet të mësohet me masat për të shuar pandeminë e coronavirusit në janar, tha të enjten kancelarja Angela Merkel, ndërsa shefi i stafit të saj sugjeroi që kufizimet mund të duheshin...