Kulturë

Filmi i ri i Mel Gibsonit në dispozicion të publikut

Filmi i ri i Mel Gibsonit në dispozicion të publikut

Meqë ishte impresionuar tej mase nga skenari i filmit “Fatman”, aktori i njohur hollywoodian, Mel Gibson, kishte vendosur t’iu dërgonte email regjisorëve të këtij projekti për t’iu treguar se është i interesuar...

“Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë” nëpër epokat e shqiptarëve

“Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë” nëpër epokat e shqiptarëve

Fondet e pafundme të Arkivit Qendror të Shtetit kanë përzgjedhur materiale të rralla arkivore që kronikojnë mbi një shekull histori të përpjekjeve për shtet shqiptar. Prej fotografive të delegatëve që...

Bëhen gati për UNESCO kërcimi i Tropojës, rituali i shtegtimit, xhubleta dhe Eposi i Kreshnikëve

Bëhen gati për UNESCO kërcimi i Tropojës, rituali i shtegtimit, xhubleta dhe Eposi i Kreshnikëve

Tiranë, 24 nëntor - Ministria e Kulturës dhe Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim AADF nënshkruan sot në Razmë, Shkodër, memorandumin e mirëkuptimit për përgatitjen e dosjeve të aplikimit dhe...

Publikohet ditari sekret i Enver Hoxhës: Ambasada jonë përgjohet nga sovjetikët, që kur ajo hyri në ndërtesën e…

Publikohet ditari sekret i Enver Hoxhës: Ambasada jonë përgjohet nga sovjetikët, që kur ajo hyri në ndërtesën e…

Publikohet ditari i panjohur i udhëheqësit komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, të mbajtur plot 60 vite më parë, gjatë periudhës tetor-nëntor 1960, kur ai së bashku me bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë...

Gjirokastër, arkiva digjitale/ Akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar

Gjirokastër, arkiva digjitale/ Akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar

Në Gjirokastër është çelur dhe do të funksionojë prej datës 1 Dhjetor në mjediset e bibliotekës së qytetit këndi arkivor si pjesë e Drejtorisë së Arkivave. Të interesuarit për arkivat, qytetarë por sidomos...

“Një fije shprese, një fije shkrepëse”, libri më i ri nga Ag Apolloni

“Një fije shprese, një fije shkrepëse”, libri më i ri nga Ag Apolloni

Tragjeditë e dy nënave shqiptare takohen në romanin dokumentar të shkrimtarit Ag Apolloni. Historitë e përndjekjes, shpërnguljes, dhunimit dhe vrasjeve të kryera nga serbët në luftën e fundit në Kosovë...

Kisha e saksonëve në Mitrovicë, para shkatërrimit total

Kisha e saksonëve në Mitrovicë, para shkatërrimit total

Ndodhja e një kishe katolike mesjetare sase (saksone) në Kosovë, për shumë qytetarë të Kosovës, është pak e imagjinueshme. T’i thuash dikujt se në shekullin XIII, para më shumë se shtatëqind vjetëve, në...

Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online

Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online

Panairi i 23 i Librit Online u çel këtë të enjte, për të pasuar katër ditë me festën e librit. Në fjalën hapëse të tij kreu i Shoqatës së Botuesve apeloi për shtimin e librarive në Tiranë. “Gjatë lëtyre...

Masat e reja antiCOVID-19 në lidhje me aktivitetet kulturore

Masat e reja antiCOVID-19 në lidhje me aktivitetet kulturore

Qeveria e Kosovës ditën e sotme (e enjte) ka miratuar masat e reja për mbrojtjen nga COVID-19. Këtu përfshihen gjithsej 30 masa, të cilat hyjnë në fuqi nga nesër (e premte) në orën 18:00. Sipas këtij vendimi,...

“Cari i Carave” si komedi karakteresh merr çmimin e parë “Katarina Josipi”

“Cari i Carave” si komedi karakteresh merr çmimin e parë “Katarina Josipi”

Një komedi situatash e karakteresh e shtrirë brenda një teksti dramaturgjik e ka bërë regjisorin Agim Sopi fitues të sivjetmë në konkursin tashmë tradicional për Dramën Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”....

“Rënia” që ndau Sartrin me Kamynë

“Rënia” që ndau Sartrin me Kamynë

Publicisti dhe shkrimtari Halil Matoshi, në emisionin KultOra ka folur për librin “Rënia” të filozofit francez, Albert Kamysë (Camus), i publikuar më 1957. Rënia përcjell protagonistin, një gjykatës i...

141 vjetori i lindjes së albanologut kroat, Milan Shuflaj, që mbronte tezën se shqiptarët janë pasardhësit e ilirëve

141 vjetori i lindjes së albanologut kroat, Milan Shuflaj, që mbronte tezën se shqiptarët janë pasardhësit e ilirëve

Sot është përvjetori i 141 i lindjes së studiuesit kroat, Milan Shuflaj. Një ndër themeluesit e Albanologjisë, Shuflaj, dha jetën duke mbrojtur tezën e tij që shqiptarët janë pasardhësit e Ilirëve. Ai...

Mid’hat Abdyl Frashëri, një nga personalitetet më të shquar të Evropës

Mid’hat Abdyl Frashëri, një nga personalitetet më të shquar të Evropës

Nga: Uran Butka Lindi në Janinë më 25 mars 1880. I ati, Abdyli, ishte në Prizren, në krye të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, kur lindi Mid’hati. Abdyli, Naimi dhe Samiu u morën direkt me edukimin e tij....

Lejuan studentët shqiptarë të dëgjonin Beatles-at, profesorët anglezë ndalohen në Shqipëri

Lejuan studentët shqiptarë të dëgjonin Beatles-at, profesorët anglezë ndalohen në Shqipëri

“Paris-presse” të shtunën e 6 majit 1967, në faqen e tetë ka botuar një shkrim në lidhje me arsyen e zëvendësimit të mësuesve anglezë me ato francezë në kohën e regjimit komunist në Shqipëri “Deri në vitin...

Aktori i rolit të James Bond vdes në moshën 90 vjeçare

Aktori i rolit të James Bond vdes në moshën 90 vjeçare

Ai ishte i njohur për rolin e tij të James Bond, ishte personi i parë që solli në ekran këtë rol. Karriera e tij e aktrimit zgjati për dekada me radhë dhe mori çmime të shumta përfshirë një Oskar, dy çmime...

KRIJIMET LETRARE TË ARBËRESHËVE

KRIJIMET LETRARE TË ARBËRESHËVE

KRIJIMET LETRARE TË ARBËRESHËVE EMIGRIMI I ARBËRESHËVE NË ITALI Ngulimet masive të shqiptarëve në Itali filluan me pushtimin e Ballkanit nga Turqia. Ky eksod u shtua pas vdekjes së Skënderbeut (1468)....

Gjiganti që vulosi historinë e muzikës shqipe

Gjiganti që vulosi historinë e muzikës shqipe

Derisa vetë nisi të luante në piano dhe e bija filloi interpretimin e këngës “Shqipëri o vendi im”, Avni Mula nuk vonoi dhe iu bashkua interpretimit. Është paraqitja e fundit e tij publike në fund të majit...

Shqipëria përzgjedh filmin “Open Door/Derë e hapur” për të kandiduar për nominimet e ‘Oscars 2021’

Shqipëria përzgjedh filmin “Open Door/Derë e hapur” për të kandiduar për nominimet e ‘Oscars 2021’

Shqipëria ka bërë përzgjedhjen e saj për dërgimin e filmit në konkursin e nominimeve për Çmimet e Akademisë 2021. “Open Door/Derë e hapur” është filmi zyrtar i përzgjedhur që do të konkurrojë për t’u nominuar...

KRIJIMET LETRARE TË ARBËRESHËVE

KRIJIMET LETRARE TË ARBËRESHËVE

Nga Xhelal ZEJNELI Ngulimet masive të shqiptarëve në Itali filluan me pushtimin e Ballkanit nga Turqia. Ky eksod u shtua pas vdekjes së Skënderbeut (1468). Në vitet 1468-1478 valë refugjatësh braktisën...

“Instituti Albanologjik 1953-1955”

“Instituti Albanologjik 1953-1955”

Nuridin Ahmeti publikoi librin “Instituti Albanologjik 1953-1955”. Në aspektin strukturor kjo monografi ndahet në dy tërësi. Së pari është dhënë pjesa analitike dhe sintetizuese e punës së autorit, i cili...

Elina Duni interpreton “live” në BBC

Elina Duni interpreton “live” në BBC

Elina Duni, këngëtarja shqiptare në Zvicër, ka performuar mbrëmjen e djeshme “live” në programin “Radio 3” të medias britanike BBC. Një performancë unike në ambientet e “Royal Festive Hall”. Ajo ka interpretuar...

Margariti kërkon funksionimin e sportelit unik të së drejtës së autorit, kineastët: Të shkrihet

Margariti kërkon funksionimin e sportelit unik të së drejtës së autorit, kineastët: Të shkrihet

Ministria e Kulturës vazhdon dëgjesat për ndërhyrje në ligjin e të drejtave të autorit. Margariti kërkon që ndërhyrjet në ligj të rregullojnë mungesën e transparencës së agjencive që menaxhojnë të ardhurat....

Giacomettit në ankand

Giacomettit në ankand

Një skulpturë nga artisti zviceran Alberto Giacometti, do të shitet në ankand nga Sotheby’s, me një çmim fillestar prej 90 milionë dollarësh. Nëse “Grande femme I” shitet për më shumë se 100 milionë dollarë,...

Mbahet festivali kulturor “Mirëdita-dobar dan” në Serbi

Mbahet festivali kulturor “Mirëdita-dobar dan” në Serbi

Festivali kulturor “Mirëdita-dobar dan” promovon shkëmbimin kulturor bashkëkohor mes Kosovës dhe Serbisë. Ky festival e ka fillesën në vitin 2014 dhe organizohet nga “Iniciativa e Qytetarëve” në Beograd...

“Thesaret e Bibliotekës”

“Thesaret e Bibliotekës”

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë ka nxjerrë nga arkiva 800 vepra të rralla dhe origjinale që ruhen prej një shekulli në institucionin e kujtesës, ku shumë prej tyre prezantohen për herë të parë për publikun....