Ekonomi

Pagesat më të majme në histori, miliarderi britanik ndan milionat me punonjësit

Pagesat më të majme në histori, miliarderi britanik ndan milionat me punonjësit

Sipërmarrësi miliarder Mattheë Moulding, 48-vjeç, ka bërë një nga pagesat më të mëdha në historinë britanike, pasi çmimet e aksioneve të kompanisë së tij “The Hut Group” u rritën. Sipërmarrësi miliarder...

Super çmime dhe oferta në Petrol Company, 5 ditë radhazi për Black Friday dhe 28 Nëntor

Super çmime dhe oferta në Petrol Company, 5 ditë radhazi për Black Friday dhe 28 Nëntor

Kompania më e besueshme dhe më humane në vend “Petrol Company”, e cila njihet për cilësi në derivate dhe seriozitetin e sajë në punë, si dhe për ofertat e njëpasnjëshme e cila di të ofrojë për klientët...

Ambasadorja Kim takon kreun e Doganave: Ramë dakord të rrisim bashkëpunimin kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ambasadorja Kim takon kreun e Doganave: Ramë dakord të rrisim bashkëpunimin kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka zhvilluar sot një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave, Gent Gazhelin. Përmes një mesazhi, ambasadorja Kim thekson se ka diskutuar me Gazhelin mbi lehtësimin...

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për tatimpaguesit

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për tatimpaguesit

Administrata Tatimore e Kosovës, rikujton se tatimpaguesit që kanë pranuar njoftimin nga Ministria e Financave se janë përfitues të subvencioneve, do t’i pranojnë pagesat në ditët në vijim. Mirëpo, ATK...

Dimri nuk t’zgjatë shumë me 10 radiatora FALAS nga ENG House

Dimri nuk t’zgjatë shumë me 10 radiatora FALAS nga ENG House

Sigurisht që kompania ENG House e ka menduar këtë gjë. Një super ofertë, duke blerë vetëm një kaldajë me pelet nga prodhuesi Italian D’Alessandro Termomeccanica do të fitoni 10 radiatora falas për të siguruar...

Katër vitet e fundit në Shqipëri janë mbyllur 7,300 biznese me 1-4 të punësuar

Katër vitet e fundit në Shqipëri janë mbyllur 7,300 biznese me 1-4 të punësuar

Bizneset e vogla nuk po arrijnë të mbijetojnë në një treg ku konkurrenca sa vjen e po shtohet nga zinxhirët e mëdhenj të tregtimit dhe ku konsumi është në tkurrje. Të dhënat e INSTAT tregojnë se numri...

Pandemia COVID-19 ul ndjeshëm turizmin në vendet e BE-së

Pandemia COVID-19 ul ndjeshëm turizmin në vendet e BE-së

Në vendet anëtare të Bashkimit Evropian, akomodimi turistik ka rënë me 50 për qind në periudhën janar-gusht të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019 për shkak të COVID-19. Zyra Evropiane...

Për herë të parë në tre vjet, Bitcoini kalon 19 mijë dollarëshin

Për herë të parë në tre vjet, Bitcoini kalon 19 mijë dollarëshin

Monedha virtuale, Bitcoin ka prekur shifrën e 19 mijë dollarëve të martën për herë të parë në gati tre vitet e fundit duke iu afruar shifrës rekord prej gati 20 mijë dollarësh. Kripto-valuta më e famshme...

Çfarë duhet përmirësuar për të tërhequr investimet e huaja në vend? Elvin Guri shprehet për Diaspora Flet

Çfarë duhet përmirësuar për të tërhequr investimet e huaja në vend? Elvin Guri shprehet për Diaspora Flet

Germin organizoi edhe këtë vit konferencën Diaspora Flet, e cila për shkak të pandemisë u zhvillua online përmes një platforme teknologjike. Konferenca synon të lidhë profesionistë të industrisë, biznese,...

Pandemia COVID-19 lë pasoja në ekonominë evropiane, rimëkëmbja do të zgjasë deri në vitin 2022

Pandemia COVID-19 lë pasoja në ekonominë evropiane, rimëkëmbja do të zgjasë deri në vitin 2022

Pandemia COVID-19 do të ketë pasoja më të qëndrueshme në sjelljen e konsumatorit, të cilat do të ngadalësojnë më tej shërimin, paralajmërojnë ekspertët. Anëtari i Këshillit Drejtues të Bankës Qendrore...

“Diaspora Flet 2020” përmbyllet me paraqitjen surprizë të Rita Orës

“Diaspora Flet 2020” përmbyllet me paraqitjen surprizë të Rita Orës

Diaspora Flet 2020” përmbyllet me paraqitjen surprizë të Rita Orës Një program i ngjeshur prej 25 orësh me sesione debatuese, fjalime inspiruese, biseda të përqëndruara, panair virtual, hapësirë rrjetëzimi...

Kur ditëlindja e 65-të ka lezet – dy fëmijët ia bëjnë dhuratë Capturin e Ri për ditëlindje Adil Mustafës

Kur ditëlindja e 65-të ka lezet – dy fëmijët ia bëjnë dhuratë Capturin e Ri për ditëlindje Adil Mustafës

Njerëzit më të dashur trajtohen me dhuratat më të veçanta! E këtë e kanë dëshmuar vajza dhe djali i Adil Mustafës, të cilët së bashku ia kanë bërë babait të tyre befasinë më unike për ditëlindjen e 65-të....

Telekomi në krizë - probleme edhe me rrjetin e telekomunikimit

Telekomi në krizë - probleme edhe me rrjetin e telekomunikimit

Telekomi i Kosovës ka probleme të mëdha me rrjetin e telekomunikimit për shkak se ka vite që nuk është bërë asnjë investim në mirëmbajte apo investime tjera, thotë për Radion Evropa e Lirë, Menduh Abazi,...

Pandemia bashkoi prodhuesit serbë dhe shqiptarë në “Qendrën tregtare virtuale”

Pandemia bashkoi prodhuesit serbë dhe shqiptarë në “Qendrën tregtare virtuale”

Dyqani online “Qendra tregtare virtuale” ka mbledhur pranë vetes rreth 15 biznese të vogla të Kosovës, në krye të së cilave kryesisht janë gratë nga komuniteti serb dhe ai shqiptar. Sela Imeri nga fshati...

Ekonomia do tkurret me -6.4%/ Parashikimi i institutit vjenez për Shqipërinë

Ekonomia do tkurret me -6.4%/ Parashikimi i institutit vjenez për Shqipërinë

Instituti i Vjenës ka zhvlerësuar më tej projeksionet për ekonominë shqiptare këtë vit. Sipas raportit të fundit, ekonomia e vendit pritet të tkurret me -6.4% gjatë 2020-ës, nga -5% që ishte parashikuar...

Ukrainë-Gjermani: Ndërmjetësime ilegale për punë

Ukrainë-Gjermani: Ndërmjetësime ilegale për punë

Industria e mishit në Gjermani pati verën e kaluar shumë raste infeksionesh me COVID. Por ky sektor kritikohet jo vetëm nga mungesa e kushteve të higjenës, por edhe për punësimet nga Europa Lindore me...

‘Vala e dytë e pandemisë do të prekë rëndë ekonominë’/ BQE thirrje liderëve evropianë

‘Vala e dytë e pandemisë do të prekë rëndë ekonominë’/ BQE thirrje liderëve evropianë

‘Vala e dytë e koronavirusit do të prekë rëndë ekonominë e eurozonës’, sipas shefes së Bankës Qendrore Europiane, Christine Lagararde. Lagararde u bëri thirrje liderëve evropianë t’i japin fund ngërçit...

Ministri Krasniqi pati takim me përfaqësuesit e EFTA-s

Ministri Krasniqi pati takim me përfaqësuesit e EFTA-s

Vlen të theksohet se ky është takimi i parë i Komitetit të përbashkët Kosovë-EFTA, që është organi më i lartë vendimmarrës. Ministri Krasniqi ka diskutuar për shumë mundësi të bashkëpunimit në mes Kosovës...

Sa i kushtoi Kosovës mosardhja e mërgimtarëve këtë vit?

Sa i kushtoi Kosovës mosardhja e mërgimtarëve këtë vit?

Instituti GAP solli një analizë të sajën duke u bazuar në të dhënat e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” dhe Byroja Kosovare e Sigurimeve për periudhën janar-gusht 2020. Sipas kësaj,...