Kuriozitete

Prej xhami dhe 326 metra i lartë/ Njihuni me ashensorin më të lartë në botë

Prej xhami dhe 326 metra i lartë/ Njihuni me ashensorin më të lartë në botë

Parku Kombëtar i Pyjeve Zhangjiajie në Kinë është i famshëm për formacionet e tij të larta karstike. Dhe një nga mënyrat më të shpejta dhe më të lehta për të parë zonën është duke hipur në ashensorin më...

4 mënyra se si ndikon veshja në imazhin dhe suksesin tuaj

4 mënyra se si ndikon veshja në imazhin dhe suksesin tuaj

Një studim tregoi se është e mundur të mësosh shumë personalitetin, statusin, moshën dhe të ardhurat e dikujt tjetër vetëm duke parë një foto të këpucëve të tij, Në këtë kontekst, fraza “Gjithmonë vishu...

Gruaja me 500 mace e qen: Kafshët janë më besnike se njerëzit

Gruaja me 500 mace e qen: Kafshët janë më besnike se njerëzit

Më shumë se një duzinë mace dhe qen kërkojnë vëmendjen e Maryam al-Balushi ndërsa ajo shpërndan ushqime në shtëpinë e saj në kryeqytetin e Omanit, Muscat, në Gadishullin Arabik. Pavarësisht ankesave nga...

Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit

Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit

Një studiues britanik pretendon se në librin e tij të ri se ka identifikuar shtëpinë e fëmijërisë së Jezu Krishtit. Profesori Ken Dark, arkeolog nga Universiteti i Reading, kaloi 14 vjet duke studiuar...

Surprizon burri, lë bakshish 3.000 $ për një birrë në restorantin që po mbyllej nga Covid

Surprizon burri, lë bakshish 3.000 $ për një birrë në restorantin që po mbyllej nga Covid

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një burrë ka lënë bakshish 3.000 dollarë për një birrë në një restorant që po mbyllej për shkak të pandemisë me COVID-19. Burri ishte futur në “Nighttown”...

Fotot/ Si duket sot shtëpia e filmit më të famshëm “Home Alone”

Fotot/ Si duket sot shtëpia e filmit më të famshëm “Home Alone”

“Home Alone” është një ndër filmat më të bukur që jemi rritur. Shtëpia e familjes McCallister, të cilët harruan Kevinin e vogël ka ndryshuar, nuk është më e njëjta si në film. Shtëpia tashmë është në të...

Kishte rënë në pusin 15 metra të thellë, momenti kur elefanti shpëtohet nga 50 burra…

Kishte rënë në pusin 15 metra të thellë, momenti kur elefanti shpëtohet nga 50 burra…

Një ekip i tërë njerëzish u angazhuan për nxjerrjen e një elefanti nga një pus në Indi. Sipas mediave indiane, elefanti kishte qëndruar për rreth 14 orë në pusin 15 metra të thellë. Për shpëtimin e kafshës...

Loja që largon fëmijët nga telefonat

Loja që largon fëmijët nga telefonat

Një shpikës bullgar ka krijuar një lojë të re, që ka për qëllim largimin e fëmijëve nga telefonat e mençur, si dhe për përdorim nga personat me shikim të dobësuar apo ata të verbër. Sistemi që përbëhet...

Stuhia e fuqishme nxjerr në plazh balenën 19 metërshe

Stuhia e fuqishme nxjerr në plazh balenën 19 metërshe

Një stuhi e fuqishme ka nxjerr në rërën e një plazhi në Kamchatka të Rusisë, një balenë 19 metra të gjatë. Për fat të keq, kjo krijesë ka ngordhur, kurse kalimtarët e rastit, kanë kaluar pranë saj sikur...

Në Jeruzalem zbulohen monedhat e viteve 940 - 970

Në Jeruzalem zbulohen monedhat e viteve 940 - 970

Gjatë gërmimeve arkeologjike në Jeruzalem, janë gjetur katër monedha ari të pastër, që janë dëshmi historike të periudhave të hershme. Mendohet se monedhat janë aty që prej 1.000 vjetësh. Sikurse bëjnë...

Gjirafa e vetme e bardhë pajiset me gjurmues për t’i parandaluar gjuetarët

Gjirafa e vetme e bardhë pajiset me gjurmues për t’i parandaluar gjuetarët

Gjirafa e vetme e njohur në botë me ngjyrë të bardhë, është pajisur me një gjurmues për të parandaluar gjuetarët pa leje. Mbrojtësit e kafshëve besojnë se ngjyra e saj e bardhë dhe unike, bënë që gjuetarët...

Një pilot i British Airways u përthith nga kabina në 7 mijë metra lartësi 30 vjet më parë

Një pilot i British Airways u përthith nga kabina në 7 mijë metra lartësi 30 vjet më parë

Tregimi i pabesueshëm se si një pilot i British Airways u thith nga kabina në mes të fluturimit dhe mbijetoi është rishfaqur 30 vjet më vonë. Rreth 27 minuta nga fluturimi nga Birmingham për në Malaga,...

Është cilësuar si më i sigurti në botë, a është ky vendi ku jetojnë masonët?

Është cilësuar si më i sigurti në botë, a është ky vendi ku jetojnë masonët?

Në shtetin amerikan të Kentakit ekziston një fortesë e quajtur Fort Knox, e cila simbolizon sigurinë në të gjithë botën. Emri i saj teknik është “Depozituesi i Thesarit të Shteteve të Bashkuara”, ndërsa...

Zbulimi më i madh I vitit 2020 për arkeologët

Zbulimi më i madh I vitit 2020 për arkeologët

Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar më shumë se 100 arkivole prej druri të pikturuar me delikatesë, shkruan “TheNewYorkTimes”. Disa me mumje brenda dhe 40 statuja funerale, të gjitha u zbuluan në varrezat...

Shkencëtarët zbulojnë binjakët më të vjetër në botë në një varr 31,000-vjeçar

Shkencëtarët zbulojnë binjakët më të vjetër në botë në një varr 31,000-vjeçar

Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve ka zbuluar një varr të 31,000 vjet më parë dhe në të mbetjet më të vjetra në botë të dy binjakëve identikë, përgjatë brigjeve të lumit Danub pranë qytetit Krems an...

Plas sherri në sallën e pritjes/ Punonjësi i spitalit rreh keq pacientin

Plas sherri në sallën e pritjes/ Punonjësi i spitalit rreh keq pacientin

Ky është momenti tronditës kur një punonjës i spitalit përleshet me një pacient në dyshemenë e sallës së pritjes dhe e shkelmon ndërsa ai qëndronte poshtë pas një debati të ashpër. Videoja, e filmuar nga...

“Me atë minifund që ke veshur ti tërbohen djemtë…”/ Nëna “kritikon” moderatoren

“Me atë minifund që ke veshur ti tërbohen djemtë…”/ Nëna “kritikon” moderatoren

Moderatorja Fioralba Dizdari ishte një nga të ftuarat e Ervinit në rubrikën “N’fermë” në “E Diell” në Top Channel. Si një vajzë e re me moshë dhe e pa mësuar me punët e vështira të fshatit, Ervini e vendosi...