TOP LAJME

Prishtina me më së shumti raste të reja me koronavirus, Mitrovica e dyta

Prishtina me më së shumti raste të reja me koronavirus, Mitrovica e dyta

Mitrovica është qyteti i dytë me raste të reja, gjithsej 60 brenda ditës, shkruan lajmi.net. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 243 raste, Mitrovicë 60 raste, Pejë 41 raste, Fushë-Kosovë 36 raste,...

Kosova dhe Serbia me marrëveshje për pezullimin e vizitave

Kosova dhe Serbia me marrëveshje për pezullimin e vizitave

Kosova dhe Serbia javën e kaluar kanë arritur një “marrëveshje mirëkuptimi” për të pezulluar vizitat e ndërsjella, për aq kohë sa do të zgjasin gërmimet në varrezat e dyshuara masive, ku dyshohet se janë...

Kjo është mosha e 15 viktimave nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Kjo është mosha e 15 viktimave nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur po ashtu se janë shënuar edhe 15 viktima brenda këtij intervali kohor, shkruan lajmi.net. Dy viktimat më të reja janë shënuar në Prizren, përkatësisht...

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

STABOLL Në festën e Pavarësisë së Shqipërisë, surpriza vijnë jo vetëm nga vendi ynë apo diaspora shqiptare, por edhe nga vende të tjera në botë. Pasi kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur...

Kosovë

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë/ Dy ura në Stamboll do të ndriçohen kuq e zi deri nesër në mëngjes

STABOLL Në festën e Pavarësisë së Shqipërisë, surpriza vijnë jo vetëm nga vendi ynë apo diaspora shqiptare, por edhe nga vende të tjera në botë. Pasi kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur...

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga Mali i Z. Ministria e Punëve të Jashtme malazeze njoftoi...

Dardan Sejdiu: Bislimi u kujdes vetëm për përfitimin e bankave sa ishte ministër

Dardan Sejdiu: Bislimi u kujdes vetëm për përfitimin e bankave sa ishte ministër

Në një shkrim në Facebook, ai shkroi se Bislimi sa ishte ministër, ia lejoi bankave ri-programimin e kredive me fitim shtesë, dhe u sigurua që bizneset e vetme që nuk goditen nga mbyllja e madhe të jenë...

AAK-ja: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

AAK-ja: Ramushi e meriton të jetë Shef i Shtetit, e ndali ndarjen e Kosovës

Veç në AAK po e përmendin se Ramush Haradinaj duhet të bëhet Shef i Shtetit. I fundit që ka folur është Ahmet Isufi, i cili ka thurur lavde se si Haradinaj është lider që i duhet Kosovës pasi ndali ndarjen...

Shqipëri

Wadephul apelon te Shqipëria që të përmbushë parakushtet e BE-së për negociata

Wadephul apelon te Shqipëria që të përmbushë parakushtet e BE-së për negociata

Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul,...

Veliaj në Ndroq: Shqipëria ringrihet edhe më e fortë falë punës për rimëkëmbjen e vendit

Veliaj në Ndroq: Shqipëria ringrihet edhe më e fortë falë punës për rimëkëmbjen e vendit

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi sot nisjen e punimeve në Njësinë Administrative Ndroq, pjesë e procesit të rindërtimit. Veliaj u shpreh se Shqipëria ringrihet edhe më e fortë, falë...

Humbi 3 fëmijët dhe gruan, rrëfimi i Albert Carës si i mbijetoi tragjedisë: Preka djalin, ishte ende i ngrohtë

Humbi 3 fëmijët dhe gruan, rrëfimi i Albert Carës si i mbijetoi tragjedisë: Preka djalin, ishte ende i ngrohtë

Albert Cara është një nga të mbijetuarit e tërmetit tragjik të 26 nëntorit i humbi 3 fëmijët e tij, gruan dhe nusen e djalit. Në pallatin që u shkatërrua jetonin 2 familje të fisit Cara. Familja e Albertit...

“Dënoj çfarë po ndodh me numrin e viktimave”, Hajdari: Të mos zihemi me njëri-tjetrin, shqiptarët janë lodhur!

“Dënoj çfarë po ndodh me numrin e viktimave”, Hajdari: Të mos zihemi me njëri-tjetrin, shqiptarët janë lodhur!

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari dënoi sot nga sala e Kuvendit atë që po ndodh me numrin e viktimave të pandemisë, ku dy forcat kryesore politike siç tha ajo po zihen, pasi njëra thotë...

Maqedoni

Viti i Ri, deri më 5 dhjetor do të përfundojë zbukurimi i Shkupit

Viti i Ri, deri më 5 dhjetor do të përfundojë zbukurimi i Shkupit

Qyteti i Shkupit nga dita e djeshme ka nisur zbukurimin qytetit për festat e fundvitit. Është parashikuar që deri me 5 dhjetor të përfundojë zbukurimi i Sheshit Maqedonia dhe rrugëve kryesore në qytet....

Policia jep detaje për 11 muaj për ata që kanë thyer rregullat në komunikacion

Policia jep detaje për 11 muaj për ata që kanë thyer rregullat në komunikacion

Në 11 muajt e kaluar të këtij viti, deri më sot, në rajonin e gjerë të Tetovës, gjithsej 1182 persona u zbuluan dhe sanksionuan për drejtimin e automjeteve, kryesisht veturave, pa kaluar një provimin për...

Maqedoni: Me 50% tarifë të ulur do të mund të regjistrohen automjetet me targa të huaja!

Maqedoni: Me 50% tarifë të ulur do të mund të regjistrohen automjetet me targa të huaja!

Me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria sot miratoi Projekt-Ligjin për regjistrimin e automjeteve me targa të huaja me 50% tarifë të ulur në vendin tonë. “Të gjitha automjetet që kanë hyrë në territorin...

Kronika

Vrasje, drogë dhe vjedhje/ Nën shënjestrën e OFL-së 7 persona, ja për kë bëhet fjalë

Vrasje, drogë dhe vjedhje/ Nën shënjestrën e OFL-së 7 persona, ja për kë bëhet fjalë

Operacioni Forca e Ligjit u ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtatë shtetasve. Bëhet fjalë për Amant Sadikaj, banues në Fier, i dënuar për veprën penale “Trafikimi...

Dështon sërish seanca për vrasjen në “Bon Vivant”

Dështon sërish seanca për vrasjen në “Bon Vivant”

Këtë e bëri të ditur kryetarja e trupit gjykues Suzana Çerkini, e cila tha se arsyeja e mungesës së gjykatësit Makolli është gjendja jo e mirë shëndetësore, raporton “Betimi për Drejtësi”. Ndërsa ka munguar...

Super operacion në Elbasan, të paktën tre të arrestuar dhe 10 kg heroinë e sekuestruar

Super operacion në Elbasan, të paktën tre të arrestuar dhe 10 kg heroinë e sekuestruar

ELBASAN- Të paktën 3 persona janë arrestuar dhe rreth 10 kg heroinë është kapur në qytetin e Elbasanit nga policia. Aksioni është ende në vazhdim dhe policia nuk ka dhënë detaje të mëtejshme. Burime për...

Rajoni

Lufta me koronavirusin, një lajm i mirë nga ujërat e zeza në Selanik

Lufta me koronavirusin, një lajm i mirë nga ujërat e zeza në Selanik

Selaniku është vatra më e nxehtë nga koronavirusi në Greqi. Rastet e reja, viktimat dhe të intubuarit në veri të Greqisë janë shqetësuese. Por një lajm i mirë ka ardhur sot nga Universiteti “Aristoteli”...

25 vite pas Marrëveshjes së Dejtonit

25 vite pas Marrëveshjes së Dejtonit

Kur udhëheqësit e Bosnjës dhe Hercegovinës, Serbisë dhe Kroacisë u mblodhën në qytetin Dejton në Ohajo, në nëntor të vitit 1995, në Bosnje po bëheshin katër vite që nga fillimi i luftës. Konflikti përshkallëzoi...

Bota

Vlera e tregut e kompanisë Tesla rritet në 500,000,000,000 dollarë

Vlera e tregut e kompanisë Tesla rritet në 500,000,000,000 dollarë

Vlera e tregut e Tesla është rritur mbi 500 miliardë dollarë pas një valë të re blerjesh përpara debutimit në indeksin e aksioneve S&P 500. Aksionet e prodhuesit të makinave elektrike e themeluar nga Elon...

Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm

Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm

Dhjetëra të pandehurve në njërin prej gjyqeve më të mëdha të lidhura me përpjekjen e dështuar për grusht shteti në 2016-ën në Turqi, u janë dhënë dënime me burgim të përjetshëm. Pilotë të forcave ajrore...

“Kemi muaj të vështirë dimri para nesh”: Masat kufizuese në Gjermani do të zgjasin ndoshta deri në mars

“Kemi muaj të vështirë dimri para nesh”: Masat kufizuese në Gjermani do të zgjasin ndoshta deri në mars

Gjermania ndoshta do të duhet të mësohet me masat për të shuar pandeminë e coronavirusit në janar, tha të enjten kancelarja Angela Merkel, ndërsa shefi i stafit të saj sugjeroi që kufizimet mund të duheshin...

Ekonomi

Pagesat më të majme në histori, miliarderi britanik ndan milionat me punonjësit

Pagesat më të majme në histori, miliarderi britanik ndan milionat me punonjësit

Sipërmarrësi miliarder Mattheë Moulding, 48-vjeç, ka bërë një nga pagesat më të mëdha në historinë britanike, pasi çmimet e aksioneve të kompanisë së tij “The Hut Group” u rritën. Sipërmarrësi miliarder...

Super çmime dhe oferta në Petrol Company, 5 ditë radhazi për Black Friday dhe 28 Nëntor

Super çmime dhe oferta në Petrol Company, 5 ditë radhazi për Black Friday dhe 28 Nëntor

Kompania më e besueshme dhe më humane në vend “Petrol Company”, e cila njihet për cilësi në derivate dhe seriozitetin e sajë në punë, si dhe për ofertat e njëpasnjëshme e cila di të ofrojë për klientët...

Ambasadorja Kim takon kreun e Doganave: Ramë dakord të rrisim bashkëpunimin kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ambasadorja Kim takon kreun e Doganave: Ramë dakord të rrisim bashkëpunimin kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka zhvilluar sot një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave, Gent Gazhelin. Përmes një mesazhi, ambasadorja Kim thekson se ka diskutuar me Gazhelin mbi lehtësimin...

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për tatimpaguesit

Njoftim i rëndësishëm nga ATK-ja për tatimpaguesit

Administrata Tatimore e Kosovës, rikujton se tatimpaguesit që kanë pranuar njoftimin nga Ministria e Financave se janë përfitues të subvencioneve, do t’i pranojnë pagesat në ditët në vijim. Mirëpo, ATK...

Sport

“Poet i futbollit”/ Papa Françesku homazh për vdekjen e legjendës Diego Maradona

“Poet i futbollit”/ Papa Françesku homazh për vdekjen e legjendës Diego Maradona

Papa Francesku ka publikuar sot një mesazh të ndjerë për vdekjen e bashkëkombasit të tij Diego Armando Maradona, duke e quajtur atë “poet të futbollit”. Papa Françesku, i lindur me emrin Jorge Mario Bergoglio,...

Xhiroja e 15-të nis të shtunën dhe përfundon të hënën, kjo është dita e derbit Gjilani – Drita

Xhiroja e 15-të nis të shtunën dhe përfundon të hënën, kjo është dita e derbit Gjilani – Drita

Xhiroja e 15-të në elitën e futbollit kosovar, rikthehet në fundjavë me ndeshje interesante, raporton Zeri.info. Vëmendja kryesore do të jetë në super-derbin e Anamoravës që zhvillohet të dielën në stadiumin...

Dardan Berisha: Sonte nuk jeni vetëm, e gjithë Kosova me ju

Dardan Berisha: Sonte nuk jeni vetëm, e gjithë Kosova me ju

Berisha ka qenë lider i Kosovës dhe gjithmonë ka dhënë maksimumin për Dardanët, megjithatë, e kishte të pamundur të ishte prezent në këto dy ndeshje shumë të rëndësishme. Basketbollisti pejan sidoqoftë...

48 orë dhe 1 milionë njerëz për Maradonën, zbulohet agjenda e homazheve

48 orë dhe 1 milionë njerëz për Maradonën, zbulohet agjenda e homazheve

Diego Armando Maradona është kryefjala e ditës në të gjithë botën. Ndarja e tij nga jeta në moshën 60-vjeçare ditën e djeshme për shkak të një arresti kardiak ka pikëlluar gjithë botën, veçanërisht popullin...

Legjenda e futbollit iku, por plas sherri për pasurinë e tij

Legjenda e futbollit iku, por plas sherri për pasurinë e tij

Legjenda vdiq. Por vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si të tijët dhe gjashtë të tjerë me të cilët ka qenë i lidhur....

Shëndetsi

Vaksina e Oxfordit në pikëpyetje, dalin gabimet

Vaksina e Oxfordit në pikëpyetje, dalin gabimet

AstraZenca dhe Universieti i Oxfordit kanë pranuar sot se ka ndodhur një gabim gjatë testimit të koronavirusit, dhe ky raport i këtyre gabimeve ngre pikëpyetje dhe dyshime të shumta në lidhje me rezultatet...

Grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19

Grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19

Sipas një studimi të ri shkencor kanadez, grupet e gjakut ndikojnë në infektimin me koronavirus. Në bazë të të dhënave të studimit të fundit, njerëzit me grupin e gjakut C kanë mesatarisht 12% më pak të...

Kulturë

Filmi i ri i Mel Gibsonit në dispozicion të publikut

Filmi i ri i Mel Gibsonit në dispozicion të publikut

Meqë ishte impresionuar tej mase nga skenari i filmit “Fatman”, aktori i njohur hollywoodian, Mel Gibson, kishte vendosur t’iu dërgonte email regjisorëve të këtij projekti për t’iu treguar se është i interesuar...

“Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë” nëpër epokat e shqiptarëve

“Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë” nëpër epokat e shqiptarëve

Fondet e pafundme të Arkivit Qendror të Shtetit kanë përzgjedhur materiale të rralla arkivore që kronikojnë mbi një shekull histori të përpjekjeve për shtet shqiptar. Prej fotografive të delegatëve që...

Bëhen gati për UNESCO kërcimi i Tropojës, rituali i shtegtimit, xhubleta dhe Eposi i Kreshnikëve

Bëhen gati për UNESCO kërcimi i Tropojës, rituali i shtegtimit, xhubleta dhe Eposi i Kreshnikëve

Tiranë, 24 nëntor - Ministria e Kulturës dhe Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim AADF nënshkruan sot në Razmë, Shkodër, memorandumin e mirëkuptimit për përgatitjen e dosjeve të aplikimit dhe...

Teknologji

Prezantohet telefoni i parë antibakterial

Prezantohet telefoni i parë antibakterial

Kompania e teknologjisë së leximit Bullitt ka prezantuar telefonin e parë antibakterial në botë – CAT S42. Modeli bazë mund të blihet për rreth 250 euro, ndërsa versioni me teknologjinë Biomaster do të...

Apple detyrohet t’i paguajë 500 milionë euro për ‘vjedhje’ të patentës

Apple detyrohet t’i paguajë 500 milionë euro për ‘vjedhje’ të patentës

Kur bëhet fjalë për kompani të mëdha, proceset gjyqësore për patentat janë diçka që ata i hasin mjaft shpesh. Një nga proceset gjyqësore më të dukshme në lidhje me vjedhjen e një patente është ajo e iniciuar...

Snapchat kopjon TikTok, hap një seksion për video të shkurtra

Snapchat kopjon TikTok, hap një seksion për video të shkurtra

Nju Jork, 26 nëntor – Pas Instagram, Snapchat gjithashtu krijon një klon TikTok. Quhet Spotlight dhe mbledh në një seksion të dedikuar videot e shkurtra – maksimumi 60 sekonda – të prodhuara nga përdoruesit,...

Përkufizimi i ri i luksit

Përkufizimi i ri i luksit

Që nga hedhja në treg në vitin 2015, rreth 60 000 njësi Mercedes-Maybach S-Class janë shitur në të gjithë botën. Në vitin 2019, rreth 12 000 njësi janë shitur në të gjithë botë, një shifër rekord për modelet...

Poco M3 paraqiti telefonin inteligjent me bateri të madhe për 149 euro

Poco M3 paraqiti telefonin inteligjent me bateri të madhe për 149 euro

Telefoni celular i lirë u drejtohet kryesisht të rinjve dhe ka një aparat fotografik të fuqishëm. Prodhuesi kinez i telefonave të mençur Poco ka njoftuar telefonin e tij të ri me rreze të mesme. Të paktën...

Argëtim

“Nuk na e marrte mendja”, çifti i njohur tregon ndjesitë pas humbjes së fëmijës

“Nuk na e marrte mendja”, çifti i njohur tregon ndjesitë pas humbjes së fëmijës

Çifti i njohur, Chrissy Teigen dhe John Legend humbën fëmijën e tyre të tretë në muajin shtator. Mirëpo, sot ata ka folur për herë të parë para kamerave në një intervistë për “Good Morning America”. Dyshja...